Informacje o emisji CO2

Ludzie i ruch drogowy

Nie tylko technologia pojazdu wpływa na zużycie paliwa i emisję CO2. Indywidualny styl prowadzenia samochodu przez kierowcę pozwala zaoszczędzić do 30 % paliwa. Inne istotne czynniki to aktualna sytuacja na drodze, system kierowania ruchem czy rodzaj nawierzchni.

Niskie zużycie paliwa

Stabilna i bezpieczna jazda redukuje zużycie paliwa i tym samym emisję CO2 nawet o 30 %. Liczne niewielkie zmiany mogą dać duży efekt. Można na przykład włączać silnik bez naciskania na pedał gazu, rozpoczynać jazdę nie czekając na rozgrzanie silnika i bardzo szybko zmienić bieg na wyższy. Również regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach pozwala zaoszczędzić paliwo, gdyż ciśnienie w oponie niższe od wymaganego o 0.5 bara zwiększa zużycie paliwa o 0.1 l/km. Używanie klimatyzacji w gorące letnie dni zwiększa zużycie paliwa o 1.5 litra.

Elektroniczne systemy wspomagania

Na efektywne zużycie paliwa wpływają także zastosowane w samochodach Audi innowacyjne systemy wspomagania. W normalnych warunkach jazdy, automatyczna skrzynia biegów S tronic z podwójnym sprzęgłem oszczędza do 0.5 l paliwa na 100 km. Wskaźnik zmiany biegów to nowe rozwiązanie w modelu Audi A5 i efektywnych modelach „e”. Precyzyjnie informuje on kierowcę o tym, kiedy jest najlepszy moment na zmianę biegu. Na mniejsze zużycie paliwa wpływa także dynamiczny system nawigacji - dzięki niemu unika się niepotrzebnego kluczenia na trasie.