– Niestety dzisiejsze innowacje w większości przypadków nie są innowacjami we wszystkich dziedzinach, lecz spełniają jedynie życzenia użytkowników – przyznaje Simone Farresin.
– Cieszę się z bardzo poręcznych i pięknych przedmiotów, ale zadaję sobie pytanie, czy można mówić o innowacjach i ulepszaniu naszych codziennych technologii, jeśli coraz mniejsze pojedyncze części są nadal bezmyślnie sklejane? To komplikuje i niepotrzebnie podważa proces recyklingu. Jakich więc parametrów używać do oceny innowacji? Sam fakt, że w całym segmencie elektrotechniki stosowane są różne systemy śrubowe. Z pewnością prawdziwą innowacją i przejawem zrównoważonego rozwoju na wszystkich poziomach życia produktu jest standaryzacja takich mechanizmów i uczynienie produktu bardziej przejrzystym zarówno dla użytkownika, jak i dla procesu recyklingu.
Dla Formafantasma wartość prowadzonych w firmie badań nie polega na tym, że powstają szykowne meble, np. z e-odpadów, co wpisuje się w konsumencki trend upcyklingu. – Nasze projekty i wystawy, przede wszystkim Ore Streams, wykorzystują filmy, teksty i instalacje, aby pokazać drogę, jaką przebywa materiał i udostępnić zwiedzającym wiedzę, którą zdobyliś-my w procesie badawczym – opowiada Simone Farresin. – Oczywiście zaprojektowaliśmy również meble biurowe ze starych komputerów dla Ore Streams i NGV. Nie można jednak rozwiązywać współczesnych problemów zrównoważonego rozwoju wyłącznie na poziomie produktu.