Acquire

Na drogach wielopasmowych oraz w mieście system pomaga w utrzymaniu stałej odległości od samochodu jadącego z przodu oraz w utrzymaniu samochodu na pasie ruchu. To znacznie poprawia komfort jazdy, np. podczas długich podróży i w ruchu miejskim o dużym natężeniu.

Funkcje wspomagające systemu Adaptive cruise assist obejmują adaptacyjny tempomat oraz active lane assist. Adaptacyjny tempomat pomaga kierowcy przyspieszyć, zwolnić oraz utrzymać odpowiednią prędkość i odległość. Active lane assist pomaga utrzymać samochód na pasie ruchu. Zwiększa to komfort jazdy szczególnie podczas długich podróży.

W ramach swoich fizycznych możliwości system wykrywa oznaczenia pasa ruchu, obiekty przy drodze, samochody na sąsiednich pasach ruchu oraz liczne samochody jadące z przodu. Na podstawie tych informacji system wylicza wirtualny tor jazdy, po którym następnie prowadzi samochód. Ingerencja w układ kierowniczy pomaga utrzymać samochód na środku pasa ruchu. Jednocześnie ustawiona prędkość samochodu pozostaje stała, a system kontroluje odległość od samochodu jadącego z przodu. Po zatrzymaniu się samochód może automatycznie ruszyć ponownie lub – jeśli samochód stał krótko – kierowca może aktywnie ruszyć. Za kontrolę nad samochodem zawsze odpowiada kierowca, a system adaptive cruise assist reaguje tylko w ramach swoich możliwości fizycznych.

Do nieustannego monitorowania obszaru z przodu po bokach samochodu Adaptive cruise assist korzysta z zamontowanego z przodu czujnika radarowego, przedniej kamery oraz czujników ultradźwiękowych. Ponadto system jest obsługiwany przez kierownicę z funkcją wykrywania rąk na kierownicy (HOD), która ma specjalną budowę. Funkcja ta pozwala wykryć, czy kierowca trzyma dłonie na kierownicy, dzięki czemu system sprawdza, czy kierowca poświęca uwagę sytuacji na drodze.

Dzięki licznym obsługiwanym parametrom adaptive cruise assist bardzo ułatwia jazdę w zakresie prędkości 0 – 210 km/h i w korkach drogowych.

Adaptive cruise assist obejmuje:

  • adaptacyjny tempomat
  • active lane assist
Uwaga:
System działa tylko w ramach własnych możliwości i stanowi jedynie wsparcie dla kierowcy. Jednak to kierowca ponosi ostateczną odpowiedzialność, dlatego też musi on być zawsze skupiony na prowadzeniu samochodu.

Opcja wymaga zamówienia adaptacyjnego tempomatu

Funkcja ta może być różna w zależności od dostępności w różnych krajach i konfiguracji samochodu.
Twoje korzyści
  • utrzymuje samochód na pasie ruchu
  • towarzyszy kierowcy podczas hamowania, przyspieszania i skręcania
  • utrzymuje odpowiednią odległość od samochodu jadącego z przodu