Acquire
Zagrajmy > Styl życia > Audi Polska | Przewaga dzięki technice

Zagrajmy!

Audi Q4 e-tron: trzy gwiazdy FC Bayern Monachium są pod spontanicznym wrażeniem jego zalet. Instynktownie korzystają ze sterowania głosowego i funkcji nowej kierownicy. Wszystko działa idealnie. Ta wspólna sesja wideo opowiada o intuicji.

Tekst: Jan Strahl - Zdjęcia: Jules Esick Czas czytania: 7 min

Zawodnicy Bayernu Monachium Lucas Hernández, Alphonso Davies i Leon Goretzka (od lewej) oraz Audi Q4 e-tron.

Dwóch z pięciu głównych aktorów pojawia się na planie na długo przed pozostałymi. Jeden z nich cierpliwie pozwala się filmować. Kamera krąży wokół niego  lub podchodzi bardzo blisko, by nagrać detale. Tymczasem jego imiennik spokojnie czeka pod jedwabnym okryciem w sali obok. Bohaterami są dwa nowe, błyszczące samochody Audi Q4 e-tron, które w ścisłej tajemnicy przywieziono do monachijskiego studia filmowego w celu nagrania materiału wideo. Dokładny wygląd samochodu i jego osiągi nie są jeszcze znane opinii publicznej. Niestety poza technikami, oświetleniowcami i kamerzystami na planie nie ma w tej chwili nikogo, kto mógłby podziwiać oczywiste zalety nowego modelu rodziny Audi e-tron. Jak wszystkie pojazdy marki z napędem elektrycznym, Audi Q4 e-tron przenosi podstawowy język projektowania Audi w erę elektryczną – wraz z detalami definiującymi styl, które sprawiają, że widzowie pojazdu patrzą prosto w przyszłość mobilności. Jednym z takich udoskonaleń są rzucające się w oczy przednie reflektory. Ekipa filmowa pracuje nad uchwyceniem dostępnych opcjonalnie w e-tronie reflektorów Matrix LED z cyfrowymi sygnaturami świetlnymi, dynamicznymi sekwencjami i kierunkowskazem. Pracownicy na planie raz po raz uruchamiają fascynujące sygnatury świetlne, które generują zaawansowane technologicznie diody LED. Te cechy stylistyczne i język projektowania e-tron łączą się z atletycznym wyglądem typowym dla modeli Audi Q.

Lucas François Bernard Hernández Pi, zawodnik Bayernu Monachium.
Czarna felga aluminiowa Audi Sport do Audi Q4 e-tron.

Ale te dwa samochody nie są dziś jedynymi aktorami. Film opowiada o sile intuicji. Aby pokazać ten fenomen, potrzebni są oczywiście także aktorzy – ludzie. Według słownika Dudena intuicja to „natychmiastowe, niedyskursywne, nierefleksyjne rozpoznanie, uchwycenie faktu lub skomplikowanego procesu” – albo jak to kiedyś ujął strzelec rekordowej liczby bramek w Bundeslidze Gerd Müller: „Kiedy myślisz, to już jest za późno”. Kto więc lepiej reprezentuje intuicję niż zawodowi piłkarze z klubu mistrzów Niemiec FC Bayern Monachium? Alphonso Davies, Leon Goretzka i Lucas Hernández w codziennych treningach i licznych zadaniach meczowych muszą reagować intuicyjnie i spontanicznie, przewidywać, podejmować decyzje bez świadomych przemyśleń – i błyskawicznie działać. W ten sposób zdefiniowano idealnych partnerów do wspólnej sesji z Audi Q4 e-tron.

Tył Audi Q4 e-tron z oświetleniem LED, widok z boku.
Gracz FC Bayern Monachium Alphonso Boyle „Phonzie” Davies.

Potrzebne są szybkie decyzje

Tuż przed przyjazdem gwiazd klubu z Bundesligi na plan filmowy napięcie wyraźnie wzrasta. Zawodnicy mają wiele zobowiązań i spotkań – ich terminarze są napięte. Wszystkie etapy pracy są starannie określone. Przygotowano trzy plany filmowe: jeden z nich wygląda jak mini boisko do piłki nożnej z czterema metrami kwadratowymi sztucznej trawy. Otaczają go już ekipy filmowe gotowe do pracy. Lucas Hernández, Leon Goretzka i Alphonso Davies mają biegać tam i z powrotem według skrupulatnie ułożonej choreo-grafii, aby nakręcić swoje sceny. – Pomimo świetnego harmonogramu intuicja jest właściwym mottem naszej sesji zdjęciowej – uśmiecha się reżyser Florian Röske. – Cała sytuacja z krótkim okienkiem czasowym, trzema graczami, którzy muszą być zaangażowani i technicznie wymagającą sesją zdjęciową z wysoce refleksyjnymi powierzchniami pojazdu w świetle studyjnym wymaga ode mnie i zespołu szybkich, intuicyjnych decyzji. Musimy natychmiast reagować na każde pojawiające się wyzwanie - rozważnie, ale i instynktownie. To ciekawa analogia do meczu piłkarskiego, gdzie wiele można taktycznie zaplanować i przećwiczyć, ale zawsze coś idzie zupełnie inaczej niż się spodziewano. Tam również zawodnicy i trenerzy muszą polegać na swojej intuicji.

W studiu filmowym kamera zamontowana na obrotowym, wysuwanym ramieniu skierowana jest na Audi Q4 e-tron.

Profesjonaliści na planie filmowym

W zasadzie prawie wszystko idzie zgodnie z planem. Trzej zawodnicy Bayernu są w świetnym humorze. Zachowują się w pełni profesjonalnie. Zachowują spokój, nawet gdy kilkakrotnie muszą powtarzać pewne sekwencje. Jest to również coś, co znają z treningów, gdzie standardowe sytuacje ćwiczy się i doskonali prawie bez końca. Przede wszystkim jednak od razu zaprzyjaźniają się z Audi Q4 e-tron. Wszyscy trzej są zafascynowani przestronnością wnętrza. Leon Goretzka – atletyczna budowa ciała, 1,89 m wzrostu – z werwą otwiera drzwi, zasiada wygodnie za kierownicą – a później równie zamaszyście wysiada. Audi Q4 e-tron zapewniło sobie reputację kosmicznego cudu wśród trzech piłkarzy. Tak więc Alphonso Davies, znany kolegom z drużyny i kibicom jako Phonzie, stoi przy tylnej klapie razem z Leonem Goretzką. Obaj wpatrują się w wystawny bagażnik z fascynacją, ale i lekkim zdziwieniem. Żaden z nich nie spodziewał się, że pomieści tyle toreb. Reżyser Florian Röske zdecydowanie chce włączyć tę scenkę do fabuły. – Phonzie, ty znasz samochód, więc wytłumacz to Leonowi – instruuje. Dla duetu nie ma problemu: sytuacja przewidziana, rozwiązanie znalezione, działanie wykonane. Davies gestem wskazuje na but, Leon Goretzka kiwa głową, obaj uśmiechają się do siebie. Ich talent aktorski sprawia, że wszyscy dookoła się uśmiechają. Reżyser zostaje zaakceptowany jako trener na dziś.

Zawodnik Bayernu Monachium Leon Christoph Goretzka kopie piłkę nożną na „mini boisku” w studiu.
Cyfrowe reflektory Matrix LED w Audi Q4 e-tron.

Piłka w grze

Alphonso Davies siedzi za kierownicą i rozkoszuje się imponującym wystrojem wnętrza, wirtualnym kokpitem Audi oraz przyjemnym dotykiem kierow¬nicy z przyciskami wielofunkcyjnymi z obsługą dotykową i łopatkami do zmiany biegów. Leon Goretzka tymczasem przechodzi do pomieszczenia obok. Tam kolega z drużyny, Lucas Hernández, zamienił elegancki garnitur na koszulkę Bayernu. Trzyma w ręku piłkę – rusza w drybling i przeskakuje na mały skrawek murawy. Leon Goretzka, tak jak oglądał Audi Q4 e-tron i chętnie wybrałby się na przejażdżkę, tak teraz z utęsknieniem spogląda na piłkę. Dobrą godzinę po porannej sesji treningowej chyba znów miałby ochotę na kilka sztuczek z futbolówką. Ale nadal ma na sobie garnitur – przechodzi do prowizorycznej szatni na planie filmowym. Gdy wraca w koszulce i korkach, Lucas Hernández spogląda na niego z zawadiackim uśmiechem.
– No dalej, gramy! – woła, podbijając piłkę. Przez chwilę obaj patrzą na siebie z błyskiem w oku i wyglądają jak dwaj dwunastoletni chłopcy, którzy chcą złapać piłkę i pobiec na najbliższe boisko. Wybuch śmiechu, przybicie piątki – i Leon Goretzka przejmuje pozycję na małym skrawku zieleni. W końcu znów piłka przy nodze.

Audi Q4 e-tron z mnóstwem reflektorów i kamer w studiu.

To już koniec!

Filmowanie przebiega zgodnie z planem i w bardzo profesjonalny sposób. Dwa Audi Q4 e-tron i zawodowi piłkarze prezentują się znakomicie – pokazują, na co ich stać pod względem technicznym. Tylko w jednej sytuacji na krótko pomylili się Alphonso Davies, Lucas Hernández i Leon Goretzka. Polecenie reżysera jest sprzeczne z ich intuicyjnym zachowaniem. Kręcona jest właśnie scena, która ma się rozegrać w korytarzu szatni stadionu przed meczem. Gracze kroczą zdecydowanie przez korytarz, pochłonięci swoimi rolami. Na zewnątrz czeka przeciwnik, którego trzeba pokonać. Ale ponieważ ramię kamery nie nadąża za energicznym krokiem sportowców w tak małym studio, Röske woła do zawodników:  Wolniej! A po chwili jeszcze głośniej: Wolniej proszę! Piłkarze z pewnością jeszcze nigdy nie przechadzali się tak spokojnie po korytarzu szatni stadionu. Ale nawet to wyzwanie, polegające na działaniu wbrew intuicji, aktorzy pokonują z powodzeniem już w trzeciej próbie. Wtedy opuszczają plan filmowy (w swoim zwykłym tempie) i pędzą na kolejne spotkania. Zdjęcia są już nagrane, reżyser ogłasza: – Panie i panowie – koniec zdjęć! Dwa Audi Q4 e-tron ponownie ukrywają się pod swoimi jedwabnymi pokrowcami – ale na szczęście tylko przez chwilę, bo po światowej premierze każdy może przekonać się o zaletach zelektryfikowanego kompaktowego SUV-a klasy premium – i podobnie jak nasi bawarscy profesjonaliści z fascynacją podziwiać stylistykę, wnętrze i ciekawostki techniczne lub wybrać się na jazdę próbną. A potem podjąć decyzję – racjonalnie zaplanowaną lub w pełni intuicyjną.

Audi Q4 e-tron i gwiazdy FC Bayern Monachium w filmie o sile intuicji.