Acquire
Przełomowe oświetlenie > Technologia > Audi Polska | Przewaga dzięki technice

Przełomowe oświetlenie

W Audi światło odgrywa coraz ważniejszą rolę jako środek komunikacji: to znamienna cecha, która sprawia, że „przewaga dzięki technice” staje się doskonale widoczna.

Tekst: Bernd Zerelles - Zdjęcia: AUDI AG Czas czytania: 3 min

 Tylne lampy Audi Q5 OLED

Światła w Audi to coś więcej niż tylko element zapewniający widoczność: reflektory są kluczowym elementem stylistyki, uwypuklającym siłę technologii cyfrowej.

Sygnatura świetlna wyraża charakter Audi.

Siłą napędową innowacji w dziedzinie oświetlenia jest César Muntada, Head of Light Designw koncernie Audi. Projektant, który jest związany z marką Audi od 2007 roku, wykorzystuje światło do kształtowania charakteru pojazdów. „Światło nic nie waży, ale może zaważyć na wielu aspektach. To, w jaki sposób postrzegamy otaczający nas świat, w dużej mierze zależy od tego, jak prezentuje się on w świetle. Dlatego światło to ważna dziedzina innowacji w Audi; to część naszego DNA. Design i technologia łączą się, aby stworzyć emocjonujące doświadczenie, zapewniając przejrzystość i unikatową estetykę”, mówi urodzony w Barcelonie Muntada, tłumacząc swoje podejście do projektowania.

César Muntada jest Head of Light Design w Audi.

Wysoce funkcjonalne reflektory i tylne światła – jako „oczy” – nadają pojazdowi rozpoznawalną stylistykę nawet w ciemności, podkreślając jego charakter. „Nawet w ciemności Audi można rozpoznać już z daleka. Chociaż projektowane przez nas sygnatury świetlne są różne dla różnych modeli, zawsze podkreślają przynależność do rodziny Audi. Dzięki technologii cyfrowej możemy teraz projektować światła w sposób, który będzie współgrał z charakterem klienta. Naszym celem jest osiągnięcie doskonałej symbiozy między sylwetką całego samochodu a jego cyfrowymi oczami”.


Audi Q5 light design

Niektórzy widzą nowe światła. My widzimy nową wizję.

Cyfrowe technologie oświetlenia pozwalają na wzmocnienie związku między technologią i designem – między innymi poprzez animację światła. Dynamiczny kierunkowskaz nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale stanowi również czytelną informację dla wszystkich użytkowników drogi.

Pierwsze wrażenie liczy się tak samo w przypadku ludzi, jak i samochodów. Sekwencje oświetlenia coming home i leaving home dodatkowo nasycają efekty świetlne ładunkiem emocjonalnym. Otwieranie i zamykanie samochodu uruchamia dynamiczny pokaz świateł z przodu i z tyłu, podkreślając charakter auta.

– Zaprojektowaliśmy formę i ruch cyfrowych świateł jako cechę wyróżniającą Audi, tworząc unikalną estetykę. Dzięki temu to, co cyfrowe, staje się namacalne – wyjaśnia César Muntada.

Wizje, co być może będzie można osiągnąć ze światłami samochodowymi w przyszłości, sięgają dużo dalej: reflektory mogą wyświetlać na drodze symbole ostrzegające innych uczestników ruchu o niebezpieczeństwie, takim jak oblodzona nawierzchnia. Wyobraźnia inżynierów i projektantów Audi jest nieograniczona: jedynie regulacje prawne określają, co jest dopuszczalne.

„Jako projektanci oświetlenia Audi nie projektujemy wyłącznie reflektorów, ale rozwijamy własny język komunikacji oparty na świetle. Przeszliśmy od niestandardowego myślenia do kreatywnego projektowania”.


tylne światła Audi Q5
Posiadacze nowego Audi Q5 już teraz mogą skorzystać z zalet najnowszej generacji technologii OLED. Ten SUV posiada opcjonalne światła tylne w cyfrowej technologii OLED, pozwalające na wybór jednej z trzech różnych sygnatur, co jest nowością na światową skalę. Oprócz tego klienci mogą ustawić własne animacje coming home i leaving home, oddzielnie dla każdej sygnatury. Kolejną zaletą jest wykrywanie zbliżających się pojazdów. Gdy uczestnik ruchu zbliży się od tyłu do stojącego Audi Q5 na odległość poniżej dwóch metrów, wszystkie segmenty OLED rozświetlają się jako ostrzeżenie. Gdy Audi Q5 ruszy, tylne światła automatycznie powrócą do podstawowej sygnatury. Ta wyjątkowa funkcja daje wyobrażenie o tym, jak może wyglądać w przyszłości komunikacja samochodu z otoczeniem.