Acquire

Od radości z jazdy po jazdę dostarczającą doświadczeń: Audi na targach CES 2019

Na targach CES 2019 Audi wyznacza nowy kierunek: redefiniuje pokładową rozrywkę w samochodzie i przekształca jego wnętrze w park rozrywki. Pokazuje, jak jej doświadczać w różnych sytuacjach i wszystkimi zmysłami.

Z pełną prędkością prowadzi cyfryzację pojazdu do jasno określonego celu: w przyszłości mobilność będzie nie tylko zrównoważona, ale też zindywidualizowana i inteligentna. Dziś wszystkie te cechy najlepiej widać na przykładzie modelu Audi e-tron. Samochód ten może mieć funkcje, które można łatwo i na życzenie zamówić, a także usługi internetowe i usługi ładowania czyniące mobilność jeszcze prostszą i jeszcze bardziej wygodną.

Nowe doświadczenia w tylnym rzędzie siedzeń: Audi Experience Ride

Pasażerowie zasiadający na tylnych fotelach będą mogli oglądać filmy, grać w gry komputerowe i korzystać z interaktywnego kontentu – otrzymają jeszcze bardziej realistyczne wrażenia, a w przyszłości skorzystają również z okularów VR (virtual reality). Technika, która będzie prezentowana, w czasie rzeczywistym dostosowuje wirtualną zawartość do ruchów samochodu. Po założeniu okularów VR pasażer tylnej kanapy Audi e-tron nagle znajdzie się w bardzo realistycznie wyglądającym krajobrazie kosmicznym. Audi e-tron przekształci się wtedy w statek kosmiczny, w którym pasażer toruje sobie drogę przez pole asteroidów. Każdy ruch samochodu zamienia się w fantastyczne doświadczenie w czasie rzeczywistym.

Sterownik zawieszenia Audi dostarcza do systemu precyzyjne informacje dotyczące ruchu pojazdu, np. jego przyspieszania, hamowania czy reakcji w zakrętach. Dane na ten temat przekazywane są do świata wirtualnego, a tym samym do statku kosmicznego. W ten sposób na ekran okularów VR trafiają odpowiednie doznania ruchu czy przyspieszenia. Pozwala to pasażerowi tylnej kanapy zagłębić się w wydarzenia związane z grą czy z ogólnie pojętą rozrywką.

Dynamika na postoju: Audi Immersive In-Car Entertainment

Projekt „Audi Immersive In-Car Entertainment” prezentuje zupełnie nowatorskie podejście do odczuwania wszystkimi zmysłami filmów, seriali telewizyjnych i streamingu w samochodzie. Z technicznego punktu widzenia jest to podejście dokładnie odwrotne w stosunku do „Audi Experience Ride”. Samochód pozostaje nieruchomy, ale rusza się jego nadwozie, dopasowując się do obrazów oglądanych przez pasażerów. Osoba oglądająca dosłownie zanurza się w film – ruszają się fotele, dźwięk wibruje, a animacje wewnętrznych świateł podkreślają efekty. Ekscytujące pościgi samochodowe, burzowe wiatry, a nawet upał podczas jazdy przez pustynię – wszystko to pasażer odczuć może na własnym ciele.

Tłumy zwiedzające CES zostały dosłownie wciągnięte przez filmy akcji. „Audi Immersive In-Car Entertainment” prezentowane jest w modelu Audi A8 wyposażonym w opcjonalne zawieszenie aktywne, które już wkrótce wejdzie do produkcji. Wykorzystuje ono elektromechaniczne siłowniki, by z siłą nawet 1100 Nm w określony sposób obciążać lub odciążać każde z kół i w ten sposób regulować położenie nadwozia. Aktywne zawieszenie w zaledwie 0,5 sekundy jest w stanie unieść nadwozie nawet o 85 mm na każdym z kół z osobna. W projekcie „Audi Immersive In-Car Entertainment” aktywne zawieszenie ma specjalne zadanie. Przekłada akcję filmu na fizyczne pionowe ruchy pojazdu. W ten sposób nadwozie może drgać z wysoką częstotliwością, co z kolei jest podstawą dla jego unoszenia, opuszczania czy falowania. Każdy taki ruch dokładnie odpowiada sekwencjom filmowym wyświetlanym w tym samym czasie.

Audi już teraz myśli z wyprzedzeniem: technika ta może w przyszłości zostać użyta w grach komputerowych, by znacznie podnieść stopień „zanurzenia” gracza w grę. Może potencjalnie zwiększyć doświadczenie realności wyścigów, które teraz znamy jedynie z symulatorów, a które w przyszłości może pojawić się w pojazdach produkcji seryjnej.