Acquire
1180x500_5.jpg

Dream Team Audi na Rajd Dakar 2022

Audi to pierwszy producent samochodów, który będzie walczył o zwycięstwo w słynnym Rajdzie Dakar, wystawiając w pełni elektryczny pojazd. W ten sposób koncern z Ingolstadt stał się pionierem energetycznej rewolucji w rajdach terenowych. Audi Sport pozyskało do tego ambitnego projektu trzy znakomite duety kierowców.

Mattias Ekström i Emil Bergkvist ze Szwecji, Stéphane Peterhansel i Edouard Boulanger z Francji oraz Carlos Sainz i Lucas Cruz z Hiszpanii będą reprezentować barwy Audi w najtrudniejszym rajdzie świata, którego kolejna edycja odbędzie się w dniach od 2 do 14 stycznia 2022 roku.

„Bez przesady można mówić tu o dream teamie” – podkreśla Julius Seebach, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH, odpowiedzialny również za sporty motorowe w Audi. „Stéphane to najbardziej utytułowany kierowca dakarowy wszech czasów. Carlos – wielokrotny zwycięzca Dakaru i rajdowy mistrz świata. Z Mattiasem już wcześniej świętowaliśmy wiele sukcesów dla Audi. Jest on jednym z najbardziej wszechstronnych kierowców na świecie. Oprócz prędkości wszyscy ci zawodnicy wnoszą do naszego zespołu ogromną wiedzę i motywację. To samo dotyczy ich partnerów, którzy odgrywają coraz ważniejszą rolę w Rajdzie Dakar”.

„W Rajdzie Dakar decydujące znaczenie mają zarówno kierowcy, jak i ich partnerzy na siedzeniu obok” – mówi Andreas Roos, odpowiedzialny w Audi Sport za zobowiązania w zakresie fabrycznych sportów motorowych. „Fakt, że będziemy mieli trzy zespoły kierowców na najwyższym poziomie, jest uspokajający. Teraz pozostaje nam dokończyć prace rozwojowe nad naszym innowacyjnym samochodem i w styczniu rozpocząć energetyczną rewolucję w rajdach typu cross-country”.

„W Rajdzie Dakar kluczowe są praca zespołowa i poleganie na sobie nawzajem” – mówi Sven Quandt, dyrektor teamu Q Motorsport. „Potrzebne są zgrany zespół mechaników, niezawodny samochód i doświadczeni kierowcy. W Rajdzie Dakar nie można ciągle jechać na granicy możliwości. Niezmiernie ważna jest odpowiednia strategia. Jestem bardzo szczęśliwy, że będą dla nas rywalizować trzy renomowane i silne duety kierowców. Już wcześniej bardzo dobrze poznaliśmy ich kwalifikacje”.

Hiszpański kierowca Lucas Cruz jest bardzo zaintrygowany pomysłem udziału w Rajdzie Dakar w samochodzie z elektrycznym układem napędowym. „Audi jest pierwszym producentem, który wprowadzi taki pojazd” – mówi. „To ważne i pozytywne dla naszego sportu, by zrobić ten krok i postawić na nowe energie w najtrudniejszej imprezie sportów motorowych na świecie. W Rajdzie Dakar jest to bardziej skomplikowane. Audi ma jednak odwagę zrobić coś, czego nikt wcześniej nie zrobił. To jest przyszłość”.