Acquire
1_1180x500.jpg

Audi skutecznie oświetla drogę ku przyszłości

Bezpieczeństwo i zadowolenie klienta to dla Audi priorytet. W tym kontekście technologia świateł samochodowych odgrywa coraz większą rolę. Obecne rozwiązania tworzą całkowicie nowe możliwości i perspektywy – współczesne światła umożliwiają poprawę wspomnianego bezpieczeństwa, komunikację zewnętrzną i personalizację. Jest to możliwe dzięki ich cyfryzacji.

Najlepszym przykładem wykorzystania tej technologii jest nowe Audi A8, w którym cyfrowe reflektory Matrix LED i cyfrowe światła tylne OLED są w pełni zdigitalizowane. Cyfrowe reflektory Matrix LED oferują również trzy nowe funkcje: zaawansowane informacje o ruchu drogowym, światło oświetlające pas ruchu na autostradzie wraz z sygnalizacją kierunku ruchu oraz światło orientacyjne poza obszarem zabudowanym.

Oświetlenie pasa drogi ze światłem prowadzącym sprawdza się zwłaszcza w przypadku nocnych podróży na autostradzie. Funkcja ta pozwala lepiej skupić się na jeździe przez oświetlenie wyłącznie pasa ruchu, po którym się poruszamy. Jest to szczególnie przydatne w przypadku jazdy po trasie z remontowanymi odcinkami. Za pomocą strzałek wyświetlanych na „świetlnym dywanie”, nazywanym oświetleniem pasa drogi, funkcja wskazuje położenie samochodu pomiędzy liniami oznaczającymi krawędź pasa. Pomaga to kierowcy bezpiecznie prowadzić pojazd jego środkiem.

Drugą z nowych funkcji zastosowanych w Audi A8 jest kierunkowskaz oświetlający. Przy włączonym kierunkowskazie cyfrowe reflektory Matrix LED tworzą dynamicznie migający obszar po właściwej stronie pasa. Tym samym sygnał kierunkowskazu jest powtarzany i intensyfikowany na drodze przed pojazdem. Jest to wyraźna, dodatkowa informacja o mającej nastąpić zmianie pasa przekazywana znajdującym się najbliżej użytkownikom drogi. To jeden ze sposobów, w jaki Audi dba o zwiększenie bezpieczeństwa, szczególnie przy dużym natężeniu ruchu.

Cyfryzacja reflektorów umożliwia także większą precyzję. Przez lepsze i dokładniejsze pokrycie światłem kluczowego obszaru trasy pozostali użytkownicy drogi nie są narażeni na oślepienie. Dzięki temu jazda na światłach mijania czy przy włączonych światłach drogowych jest bezpieczniejsza.

Trzecią z całkowicie nowych funkcji oświetlenia zastosowanych w modelu Audi A8 są zaawansowane informacje o ruchu. Dzięki nim możliwa jest szybsza reakcja na nieprzewidziane zagrożenia, takie jak wypadki czy awarie. Gdy zbliżamy się do sytuacji krytycznej, wyświetlana jest trzysekundowa projekcja znaku ostrzegawczego na nawierzchni drogi.

Techniczne rozwiązanie, które umożliwiło cyfryzację reflektorów, to DMD (ang. digital micromirror device), znane wcześniej z projektorów wideo. Mały układ scalony zawiera 1,3 miliona mikrozwierciadeł, których długość wynosi kilka tysięcznych milimetra. Dzięki polu elektrostatycznemu mogą być one odchylane nawet 5000 razy na sekundę i w zależności od ustawienia światło diodowe może zostać skierowane na drogę lub pochłonięte przez absorber.

Oznacza to, że światło nie jest już dłużej wiązką statyczną, ale stale odtwarzanym na nowo obrazem wideo.

Jakie jeszcze rozwiązania możemy znaleźć w cyfrowych reflektorach Matrix LED?

Jednym z nich jest funkcja oznaczania przeszkód, która pomaga rozpoznawać w ciemności pieszych znajdujących się przy drodze. Inną są dostępne w systemie MMI rozszerzone scenariusze dynamicznego oświetlenia, które wyświetlają się przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdu, a kierowca może wybrać jeden z pięciu efektów.

W nowym Audi A8 po raz pierwszy użytkownik ma możliwość wyboru własnej sygnatury tylnych świateł spośród trzech opcji, które można ustawić za pomocą MMI. W przypadku modelu S8 klienci mają do dyspozycji jeszcze jedną, czwartą sygnaturę. Taka funkcja umożliwia personalizację stylistyki oświetlenia. Ponadto światła tylne oferują rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo. Jednym z nich jest funkcja wykrywania zbliżającego się obiektu.

Niewykluczone, że w przyszłości dzięki reflektorom użytkownicy będą mogli oddać się rozrywce np. w trakcie ładowania akumulatorów. W Audi A6 e-tron concept cyfrowe reflektory Matrix LED mogą wyświetlać na ścianie obraz z gry ze smartfona.

Warto zaznaczyć, że cyfrowe światła OLED projektowane są z myślą o wysokich wymaganiach stawianych w branży motoryzacyjnej. Zastosowane rozwiązania zapobiegają ich degeneracji powodowanej czynnikami zewnętrznymi.

Audi nieustannie pracuje nad ulepszaniem technologii oświetlenia otoczenia w swoich pojazdach, nie zapominając przy tym o funkcjonalności takich rozwiązań – ponieważ w centrum swojej uwagi Audi umieszcza bezpieczeństwo i zadowolenie klientów.