Acquire
3_1180x500.jpg

Audi Sport nagrodzone trzygwiazdkową akredytacją środowiskową FIA

Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA przyznała Audi Sport najwyższe wyróżnienie za ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Wszystko dzięki działaniom Audi Sport na rzecz środowiska i wysokiej świadomości ekologicznej spółki.

Wizja jest jasna: do roku 2050 Audi chce osiągnąć neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla ślad w pełnym cyklu życia swoich modeli. Realizacja celu została szczegółowo zaplanowana i podzielona na etapy: do roku 2025 wszystkie zakłady Audi mają działać w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Również w tym procesie sport motorowy odgrywa wiodącą rolę: Audi Sport z siedzibą w Neuburgu otrzymało trzygwiazdkową akredytację środowiskową FIA za wzorową realizację standardów ekologicznych.

„Gdy jesteśmy na torze wyścigowym, ale również poza nim, ściśle monitorujemy nasz wpływ na środowisko, zwłaszcza pod kątem tego, jak możemy ten wpływ stale zmniejszać i poprawiać” – opowiada Julius Seebach, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH, odpowiedzialny za Audi Motorsport. „Dla mnie osobiście jest niezwykle ważne, by sport motorowy był pionierem także w tej dziedzinie. Dlatego jesteśmy dumni z tego najwyższego stopnia akredytacji FIA, ponieważ doskonale pasuje on do drogi, którą jako Audi Sport podążamy we wszystkich obszarach organizacji”.

By uzyskać akredytację, Audi musiało wykazać istnienie różnorodnych standardów środowiskowych, przejrzyście i szczegółowo je udokumentować oraz określić jasne cele w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. „FIA pragnie pogratulować Audi Sport otrzymania statusu trzygwiazdkowego, który jest najwyższym poziomem certyfikacji w ramach FIA Environmental Accreditation. Świadczy to o ogromnym zaangażowaniu marki w zrównoważony rozwój środowiska naturalnego” – mówi prezydent FIA Jean Todt.

Zrównoważony rozwój jest w Audi Sport mocno zakorzeniony, nawet poza granicami wymogów audytu. Pokazuje to między innymi neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla produkcja w pełni elektrycznego Audi e-tron GT w zasilanym ekologiczną energią elektryczną i pozyskującym ciepło ze źródeł odnawialnych zakładzie Böllinger Höfe/Neckarsulm. Z kolei wieże chłodnicze w elektrowni w Neuburgu mogą być zasilane wodą gruntową, co znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na wodę słodką. Ponadto 47-hektarowy teren jest już od dawna zaopatrywany w ekologiczny prąd, w planach jest również instalacja fotowoltaiczna, która ma pokryć obciążenie podstawowe. Zabezpieczenie buforowe tej instalacji zbudowane będzie z wycofanych z użycia akumulatorów z pojazdów zelektryfikowanych.

Audi otrzymało akredytację odnoszącą się do siedziby i zakładu spółki w Neuburgu, ale koncern przywiązuje ogromną wagę również do poziomu ochrony środowiska podczas wyścigów i testów prowadzonych na całym świecie. W mistrzostwach świata Formuły E ślad węglowy zmniejsza m.in. starannie opracowana i wspólnie realizowana koncepcja logistyczna. Wszystkie emisje CO2 związane z podróżami zespołu i wystawianiem dwóch samochodów Audi e-tron FE07 są wspólnie kompensowane w ramach inicjatywy obejmującej całą serię. Formuła E jest obecnie jedyną serią sportową na świecie, która od momentu powstania w roku 2014 jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.