Acquire

Bez obaw o zasięg

Niewielki zasięg samochodów elektrycznych to mit! Ciągły rozwój elektrycznej mobilności sprawił, że najnowsze modele oferują możliwość pokonywania znacznych odległości na jednym ładowaniu. Jednocześnie innowacyjne technologie szybkiego ładowania powodują, że przerwa w podróży nie musi być długa. Dobrym przykładem jest w pełni elektryczne Audi e-tron Sportback, które pokazuje elektromobilną przyszłość Audi. Elektryczny SUV jest gotowy na przejechanie kolejnego długiego odcinka już po około 30 minutach. Dalszy rozwój technologii sprawia, że w najbliższych latach czas ładowania będzie się nadal skracał.

Najważniejsze informacje o zasięgu:

Kalkulator zasięgu

Jak daleko dotrzesz w ruchu miejskim, pozamiejskim czy na autostradzie? Jaką różnicę robi wybranie odpowiedniego trybu jazdy? Odpowiedzi na te pytania dostarcza kalkulator zasięgu Audi e-tron i Audi e-tron Sportback.

Przedstawione zasięgi uwzględniają aktywny system klimatyzacji – w przeciwieństwie do założeń cyklu WLTP. W przypadku energooszczędnej jazdy (np. utrzymywania stałej prędkości w trasie czy wyłączenia klimatyzacji) możliwe jest osiągnięcie nawet wyższych wyników. By jak najlepiej oddawać rzeczywiste wartości, kalkulator uwzględnia przyspieszanie i zwalnianie w warunkach miejskich, pozamiejskich i autostradowych.

Kalkulator ma charakter poglądowy.

Czynniki wpływające na zasięg

O maksymalnym zasięgu samochodu elektrycznego decydują różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest indywidualny styl jazdy. System wyboru dynamiki jazdy Audi drive select pozwala na wybranie trybu odpowiadającego stylowi jazdy kierowcy. W przypadku samochodów w pełni elektrycznych dostępny jest dodatkowy tryb – wspomagający wydajność i maksymalizację zasięgu. Rozwiązań dla samochodów elektrycznych jest więcej. Ekrany MMI i wirtualny kokpit Audi mogą wyświetlać informacje o stanie baterii i pozostałym zasięgu, a nawigacja – uwzględnić stacje ładowania podczas wyznaczania trasy.

Samochód elektryczny w trasie

Audi e-tron Sportback jest Twoim towarzyszem w codziennych dojazdach do pracy, podczas weekendowych wyjazdów i wakacyjnych wypraw. Zobacz, co daje w praktyce ponad 400 km zasięgu (zgodnie z WLTP).

Kalkulator ma charakter poglądowy.

Częste pytania dotyczące zasięgu

Jak mogę zwiększyć zasięg mojego samochodu?

1. Podczas jazdy zwracaj uwagę na prędkość i nie przyspieszaj gwałtownie.

2. Użyj trybu jazdy „efficiency”. Jest on przeznaczony do szczególnie ekonomicznej jazdy.

3. Zwróć uwagę na prześwit pojazdu. Możesz zmniejszyć opór pojazdu, obniżając nadwozie. Wybierz tryb „sport” lub „efficiency”.

4. Zwróć uwagę na wyposażenie takie jak klimatyzacja, radio, oświetlenie we wnętrzu czy podgrzewanie tylnej szyby. One również wykorzystują energię z akumulatora.

5. Unikaj jazdy z zamontowanymi akcesoriami dodatkowymi, jak bagażnik dachowy czy uchwyt rowerowy, jeśli nie jest to konieczne.

6. Ustaw ciśnienie w oponach na ECO.

7. Ustaw czas odjazdu, gdy samochód jest nadal podłączony do stacji ładującej.

8. Użyj trybu „range”, dzięki któremu uzyskasz największy zasięg (jazda z ograniczeniami).

Dlaczego po pełnym naładowaniu nie jest wyświetlana maksymalna wartość zgodna z WLTP?

Wyświetlany zasięg jest obliczany na podstawie naładowania baterii, aktualnej temperatury i ostatnich danych o zużyciu energii. Ze względu na konstrukcję samochodu z napędem elektrycznym każdy opór podczas jazdy ma większy wpływ na zasięg niż w przypadku samochodu z silnikiem spalinowym. Szczegółowe dane o zużyciu energii można znaleźć w aplikacji myAudi.

Szczególny wpływ na zasięg mogą mieć następujące czynniki:

– temperatura powietrza (skrajne zimno i gorąco),

– styl i prędkość jazdy,

– rodzaj opon (np. opony zimowe),

– stan nawierzchni i warunki atmosferyczne (mokry asfalt, śnieg),

– wyposażenie samochodu (ogrzewanie, podgrzewane siedzenia, podgrzewana tylna szyba, klimatyzacja...),

– obciążenie (pasażerowie, bagaż),

– wiatr boczny i czołowy.

Co chroni pojazd przed rozładowaniem w trakcie podróży?

Audi e-tron na bieżąco informuje kierowcę o dostępnym zasięgu. Twoje Audi e-tron ostrzeże Cię w odpowiednim czasie, gdy zasób energii zacznie się wyczerpywać. Pierwsze ostrzeżenie jest wyświetlane, gdy pozostały zasięg wynosi 100 km, a drugie przy 50 km. System nawigacji może rozpocząć automatyczne prowadzenie do najbliższej stacji ładowania. Jeśli pozostała ilość energii jest za mała, by dotrzeć na miejsce w obecnym trybie, samochód automatycznie przełączy się w tryb oszczędzania energii, aby zmaksymalizować pozostały zasięg.

To również może Cię zainteresować: