Acquire
5_1180x500.jpg

Audi sięga po zrównoważone środowiskowo aluminium

AUDI AG kontynuuje program redukcji emisji CO2 w łańcuchu dostaw i robi to już w fazie produkcji podzespołów stosowanych w modelach Audi. W ramach projektu pilotażowego marka zamawia 20-calowe felgi do Audi e-tron GT, które wykonane są z aluminium wytapianego z niską emisją CO2.

Do produkcji felg Audi wykorzystuje się aluminium pozyskane w opracowanym przez firmę Alcoa innowacyjnym procesie wytopu, który emituje tlen zamiast dwutlenku węgla. Spółka joint venture ELYSIS zajmuje się obecnie dalszym rozwojem tego procesu. ELYSIS w porównaniu z tradycyjnym procesem produkcji aluminium nie powoduje bezpośredniej emisji CO2. Wykorzystuje tzw. anodę obojętną, która zastępuje anody węglowe tradycyjnie stosowane podczas elektrolizy, czyli procesu używanego przy produkcji aluminium pierwotnego.

20-calowe felgi aluminiowe RONAL GROUP stanowią opcjonalne wyposażenie Audi e-tron GT. Powstają z mieszanki metalu uzyskiwanego w procesie ELYSIS i niskowęglowego aluminium przygotowywanego przez Alcoa. Niepowtarzalny design aluminiowych obręczy poprawia właściwości aerodynamiczne podczas jazdy. Zamontowane w nich łopatki mają grubość zaledwie dwóch do trzech milimetrów, w znacznym stopniu przykrywają koła i w ten sposób przyczyniają się do wysokiej wydajności aerodynamicznej.

W roku 2018 Audi zainicjowało „Program redukcji CO2 w łańcuchu dostaw”, którego celem jest sukcesywna dekarbonizacja łańcucha dostaw. Program ten pomaga już w procesach produkcyjnych, ograniczając emisję CO2 na każdy wytworzony pojazd. „Aluminium jest w centrum uwagi programu redukcji emisji CO2, ponieważ produkcja tego materiału wymaga dużych nakładów energii. Zanim aluminium trafi do Audi, powoduje duże emisje CO2 w procesach produkcyjnych. Dlatego aktywnie poszukujemy innowacyjnych procesów, które pomogą zredukować emisję CO2 już na wczesnym etapie produkcji. Proces zaproponowany przez ELYSIS jest obiecujący, ponieważ działa już w fazie przetwarzania surowca” – mówi Marco Philippi, szef strategii zaopatrzenia w AUDI AG. „Tego rodzaju innowacje pozwalają nam na zwiększenie wydajności w zakresie zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw i sprawiają, że nasze modele docierają do klientów z mniejszym śladem węglowym”.

Audi, Alcoa i RONAL GROUP są członkami Aluminium Stewardship Initiative (ASI). Na początku roku AUDI AG, jako pierwszy producent z branży motoryzacyjnej, otrzymało od ASI certyfikat „Chain of Custody”, który zaświadcza, że firma pracuje z aluminium w sposób zrównoważony, uwzględniając aspekty etyczne, ekologiczne i społeczne.