Acquire
2_1180x500.jpg

Cztery światowe premiery Audi i technika PPE

Kontynuacja elektrycznej ofensywy w Chinach trwa. Pod koniec roku 2020 Audi ogłosiło powstanie spółki Audi FAW NEV Co. We współpracy ze swoim długoletnim partnerem joint-venture, firmą FAW, cztery pierścienie budują nową fabrykę samochodów przeznaczoną dla przyszłej generacji modeli z napędem elektrycznym bazujących na nowej platformie technologicznej PPE. Pierwsze seryjnie produkowane samochody elektryczne przeznaczone na rynek chiński mają pojawić się w roku 2024.

Podczas targów Auto Shanghai Audi zaprezentowało cztery światowe premiery, które wyznaczają nowy kierunek elektromobilności.

Koncepcyjne Audi A6 e-tron concept pokazuje, jak mógłby wyglądać pojazd bazujący na platformie PPE zarezerwowanej wyłącznie dla samochodów elektrycznych. To elegancki Sportback z akumulatorem o pojemności 100 kWh, który zapewni zasięg ponad 700 kilometrów (wg normy WLTP). Przyszła wersja seryjna będzie produkowana w Europie i Chinach i przeznaczona będzie do sprzedaży na całym świecie. Technika napięcia 800 V umożliwia niezwykle szybkie ładowanie: wystarczy nie więcej niż 10 minut, by móc przejechać 300 km.

Zaprezentowanie w Szanghaju nowego Audi Q5L, teraz w wersji z długim rozstawem osi, zamknęło proces udoskonalania tej serii produktów. Ten udany SUV będzie nadal produkowany w zakładzie w Changchun, w ramach spółki joint venture FAW-VW.

Spółka SAIC Audi przedstawiła również dwóch debiutantów: jednego z napędem elektrycznym, drugiego z potężnym silnikiem spalinowym pod maską. Całkowicie przeprojektowana limuzyna Audi A7L, która wejdzie do produkcji w roku 2021, pojawiła się w wersji produkcyjnej. Wyprodukowane w Szanghaju i przeznaczone na rynek chiński Audi A7L łączy sportowe DNA A7 Sportback z prestiżową elegancją dużej limuzyny. Innowacyjne rozwiązania techniczne, takie jak adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne, układ czterech kół skrętnych i stały napęd na cztery koła quattro, to tylko kilka z wielu zalet Audi A7L.

SAIC Audi pokazało także drugiego debiutanta, choć cały czas okrytego tajemnicą. To SUV o nazwie Audi concept Shanghai. Produkcyjna wersja w pełni elektrycznego pojazdu ma zostać zaprezentowana w drugiej połowie 2021 roku.

Audi, jako pierwszy producent samochodów segmentu premium, rozpoczęło lokalną produkcję w Chinach jeszcze w roku 1988, w ramach spółki joint venture FAW-Volkswagen. Od tego czasu w Państwie Środka sprzedano około siedmiu milionów pojazdów z czterema pierścieniami w logo.