Acquire
4_1180x500.jpg

Systemy muzyczne: szyta na miarę akustyka dopasowana do każdego modelu Audi

Projektanci dźwięku Audi postawili sobie jasny cel: odtworzenie go w taki sposób, w jaki został nagrany. Typowy dźwięk Audi powinien być naturalny i dawać pasażerom poczucie, że są otoczeni przez muzykę lub słowo.

Wielu klientów przy zakupie samochodu zwraca ogromną uwagę na system audio. Według badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego 70 procent miłośników muzyki słucha jej najchętniej właśnie podczas jazdy autem. Ponadto muzyka w samochodzie łagodzi stres. W ramach eksperymentu badacze z Uniwersytetu Stanowego São Paulo (UNESP) w Brazylii wysłali kobiety w wieku od 18 do 23 lat na 20-minutowe przejażdżki samochodem przez duże miasto w różnych dniach w godzinach szczytu – raz z muzyką, a raz bez. Bez muzyki tętno badanych było znacznie wyższe.

Wnętrze samochodu uważane jest za niezwykle trudną akustycznie przestrzeń. Pełno w nim powierzchni odbijających i pochłaniających dźwięki, a odległości pomiędzy głośnikami a uszami słuchaczy są różne w poszczególnych miejscach pojazdu. Głośniki muszą być zatem rozmieszczone i sterowane w taki sposób, by dźwięk był zbalansowany i dobiegał równomiernie. Specjaliści z Ingolstadt dostrajają dźwięki i akustykę do potrzeb każdego modelu.

Audi korzysta z oprogramowania soundCUBE, które opracowało w roku 2019. Dzięki niemu inżynierowie dźwięku są w stanie w pełni kontrolować i programować systemy muzyczne montowane w samochodach: mogą wybierać najlepsze dostępne na rynku algorytmy i samodzielnie je integrować. Za pomocą graficznego interfejsu użytkownika soundCUBE DSP Studio (Digital Signal Processing) konstruktorzy sterują poszczególnymi filtrami przetwarzania sygnału z różnych źródeł, takich jak telefon, komunikaty nawigacyjne lub dźwięk hi-fi. Uzyskany w ten sposób zestaw danych jest następnie korygowany w procesie produkcji. Rezultatem jest optymalny dźwięk, który może być indywidualnie skalibrowany do konkretnego systemu audio, a nawet do brzmienia silnika.

Odkąd rozpoczęto prace rozwojowe nad kompaktowym elektrycznym SUV-em Q4 e-tron, Audi w dziedzinie audio współpracuje z firmą Sonos. Klienci, którzy korzystają z Sonos, doceniają energetyczne brzmienie, które wyjątkowo dobrze pasuje do kompaktowych modeli Audi.