Acquire
1180x500_2.jpg

Rekord produkcji Audi R8 LMS

Niemal w połowie roku 2021 Audi Sport customer racing odnotowało kolejny rekord: powstał 138. egzemplarz drugiej generacji Audi R8 LMS klasy GT3. Ten wyczynowy samochód znajduje się w ofercie Audi Sport customer racing od końca 2015 roku. Jego odnoszący sukcesy poprzednik został wyprodukowany w liczbie 137 sztuk. To jasna deklaracja przewagi Audi Sport na globalnym rynku GT3, liczącym w sumie dziesięciu producentów samochodów.

„W naszym wysoce konkurencyjnym środowisku można łatwo zauważyć, że nie jest bynajmniej rzeczą oczywistą, iż następca odnosi taki sam sukces komercyjny jak model poprzedni. A jeszcze rzadziej można zobaczyć, że go przewyższa. Nam nigdy nie chodziło wyłącznie o sukces sportowy. Od pierwszego dnia projektowaliśmy nasz program customer racing tak, by zapewnić zespołom na wszystkich kontynentach wydajny produkt, indywidualne wsparcie i bezproblemową obsługę” – mówi Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. Specjalne podmioty stworzono w Australii, Chinach, Japonii, Kanadzie i w USA, natomiast Audi Sport customer racing – operując z Niemiec – opiekuje się rynkami europejskimi.

Indywidualnie przygotowywany samochód wyścigowy dzieli połowę podzespołów z modelem seryjnym i jest częściowo budowany w zakładach Böllinger Höfe w Neckarsulm. Druga część montażu odbywa się w warsztacie Audi Sport customer racing w Heilbronn. Zaawansowana konstrukcja podwozia z mieszanką materiałów z aluminium, CFRP i stali, wysoka niezawodność i ekonomiczne warunki eksploatacji to tylko niektóre z kluczowych zalet R8 LMS. Przy opracowywaniu wersji dostępnej od 2019 roku Audi w znacznie większym stopniu uwzględnia życzenia klientów dotyczące prowadzenia i właściwości jezdnych pojazdu.

Sumując pierwszą i drugą generację Audi R8 LMS, powstało łącznie 275 tych sportowych samochodów klasy GT3. Do tej pory zdobyły one 188 tytułów w różnych kategoriach w Ameryce, Europie, Azji i regionie Pacyfiku z Australią i Nową Zelandią włącznie. Do tego dochodzi 13 zwycięstw w wyścigach 24-godzinnych i 8 w wyścigach 12-godzinnych, a także inne sukcesy w różnych wyścigach długodystansowych. Zarówno na płaszczyźnie sportowej, jak i handlowej Audi Sport jest liderem. Poza modelem GT3 marka ma w ofercie jeszcze dwa inne wyścigowe warianty R8: GT2 i GT4. Do tej pory powstało ponad 100 innych samochodów wyścigowych w tych klasach GT. Bogatą ofertę modeli Audi Sport customer racing uzupełnia samochód turystyczny RS 3 LMS, którego druga generacja dostępna jest od tego roku.