Acquire
1_1180x500.jpg

Audi skysphere concept – auto przyszłości

Audi zaprezentowało pierwszego członka nowej rodziny pojazdów koncepcyjnych: roadstera Audi skysphere concept. To napędzany w pełni elektrycznie dwudrzwiowy kabriolet, którego linie prowadzą wprost do przyszłości designu Audi. Model to wizualizacja progresywnych, luksusowych pojazdów spod znaku czterech pierścieni, w których wnętrze staje się interaktywną przestrzenią, a pojazd platformą dla niezapomnianych doświadczeń. To wszystko będzie możliwe dzięki autonomicznej jeździe, rewolucyjnemu przeprojektowaniu wnętrza i płynnemu, cyfrowemu systemowi.

Audi skysphere concept zostało zaprojektowane tak, by dawało dwa różne rodzaje doświadczeń z jazdy: czysto relaksacyjne oraz w pełni sportowe. Wykorzystano do tego jedyny w swoim rodzaju szczegół techniczny: zmienny rozstaw osi. Za naciśnięciem jednego przycisku kierowca może wybierać własne wrażenia z jazdy: może sam poprowadzić swojego e-roadstera w trybie „Sport” bądź wybrać relaksacyjną, turystyczną jazdę w autonomicznym trybie jazdy „Grand Touring”, podziwiając niebo i krajobrazy. W tym trybie kierownica i pedały przesuwają się w niewidoczne miejsce, a poczucie przestrzeni otwiera zupełnie nowe możliwości sportowego kabrioletu. Pojazd dba także o codzienne zadania – koncepcyjne Audi skysphere concept samo odbiera swoich pasażerów, wykorzystując do tego informacje o aktualnym celu podróży, oraz samodzielnie zajmuje się parkowaniem i ładowaniem.

Za dostarczenie mocy do kół Audi skysphere odpowiada silnik elektryczny umieszczony na osi tylnej będącej jednocześnie osią napędową. Łącznie 465 kW mocy i 750 Nm momentu obrotowego z łatwością radzi sobie z ważącym zaledwie około 1800 kg roadsterem. Rozkład masy na napędzaną oś tylną zapewnia dobrą trakcję i przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 4 s. Moduły akumulatorowe Audi skysphere umieszczone są przede wszystkim za kabiną. Kolejne znajdują się między fotelami w tunelu środkowym. Pojemność akumulatora ma wynosić ponad 80 kWh, co według normy WLTP zapewni samochodowi zasięg ponad 500 kilometrów, przynajmniej w oszczędnym trybie GT.

Aktywne zawieszenie Audi skysphere odgrywa kluczową rolę we wszechstronności właściwości jezdnych samochodu. W trakcie jazdy poszczególne koła są selektywnie podnoszone lub opuszczane, aby zniwelować nierówności i pofałdowania nawierzchni – jest to wynik symbiozy cyfrowej prognozy systemu nawigacji z zaawansowanymi systemami prowadzenia i aktywnego zawieszenia.

Audi skysphere, Audi grandsphere i zapowiedziane na rok 2022 Audi urbansphere to trzy samochody koncepcyjne, dzięki którym marka prezentuje swoją wizję progresywnego luksusu. W ten sposób Audi tworzy doświadczenie motoryzacyjne, które wykracza daleko poza cel dostania się z punktu A do punktu B, a nawet poza samo doświadczenie jazdy.

Koncepcyjne pojazdy charakteryzują się nową stylistyką, w której wnętrze staje się centrum doświadczeń i nie podporządkowuje się już wymogom dostępnych rozwiązań technicznych. Odzwierciedla się to w zmiennym układzie wnętrza, braku elementów sterujących i ogromnej przestrzeni kabiny. W trybie Grand Touring to nie tylko pozwala na płynną i przyjemną podróż, ale także łączy ją z nowymi usługami. W przyszłości Audi zamierza oferować użytkownikom swoich luksusowych samochodów spersonalizowane i ekskluzywne opcje – koncerty, wydarzenia kulturalne, a nawet imprezy sportowe dostępne tylko na specjalne zaproszenie. W ten sposób pojazd taki jak Audi skysphere concept już za kilka lat stanie się platformą dla doświadczeń, które są czymś więcej niż zwykłą jazdą.