Acquire
5_1180x500.jpg

Przyszłość procesów produkcji według Audi

Audi dzięki swoim działaniom chce sprawić, by produkcja samochodów była bardziej ekologiczna. Fabryka w Neckarsulm poprzez realizację innowacyjnych, zrównoważonych środowiskowo projektów daje doskonały przykład w czterech obszarach wyznaczonych przez program Mission:Zero. Mowa tu o dekarbonizacji, wykorzystaniu wody, efektywnym gospodarowaniu zasobami i bioróżnorodności.

Audi wprowadza również zmiany w innych zakładach – Audi e-tron GT, produkowane w Böllinger Höfe, dzięki wykorzystywaniu wyłącznie ekologicznego prądu i ciepła ze źródeł odnawialnych wytwarzane jest w całości w technologii neutralnej pod względem emisji CO2 netto. Celem jest osiągnięcie neutralności węglowej netto wszystkich procesów produkcyjnych w całym zakładzie w Neckarsulm do roku 2025.

„Naszym głównym celem jest unikanie negatywnego wpływu na środowisko tam, gdzie tylko jest to możliwe. Zaczyna się to od materiałów opakowaniowych dla części samochodowych. Dobre pomysły są zawsze mile widziane. Na przykład nasi koledzy z zespołów montażowych A6 i A7 testują obecnie cykl, który wykorzystuje druk 3D do przekształcania odpadów plastikowych w pomoce montażowe. «Unikanie i redukcja» to nasza zasada przewodnia, jeśli chodzi o emisję. W tym procesie liczy się każdy gram dwutlenku węgla. Od początku 2020 roku w całym zakładzie korzystamy z zielonej energii. Jeśli chodzi o zużycie wody, to obecnie, wraz z sąsiadującą oczyszczalnią ścieków AZV Unteres Sulmtal, testujemy instalację doświadczalną zamkniętego obiegu wody. Mamy nadzieję, że w przyszłości nie będziemy już musieli pobierać wody z rzeki Neckar. W przyszłym roku rozpoczniemy też proces instalacji nowego systemu zaopatrzenia w wodę” – mówi Fred Schulze, dyrektor Audi Neckarsulm.

Ponadto Audi od sześciu lat jest członkiem ponadbranżowej inicjatywy „Bioróżnorodność w dobrej firmie” i we wszystkich swoich zakładach angażuje się w ochronę różnorodności biologicznej. Dotyczy to zarówno naturalnych przestrzeni otwartych, jak i zielonych fasad czy biotopów na terenach podmokłych. W ramach „Dekady Różnorodności Biologicznej ONZ” Audi aktywnie angażuje się także w ochronę przyrody poza swoimi fabrykami. Założona w 2009 roku Audi Environmental Foundation wspiera liczne projekty ekologiczne mające na celu ochronę bioróżnorodności.

„Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za naturę i nasz osobisty ślad węglowy. Chciałbym, by w przyszłości więcej ludzi zdało sobie z tego sprawę i żyło zgodnie z naturą. W mojej rodzinie na przykład, jeśli tylko jest to możliwe, unikamy produktów jednorazowego użytku. Nie odwozimy naszych dzieci do szkoły. Zostawiamy kosiarkę w garażu na jakiś czas, dzięki czemu podwórko jest bardziej przyjazne dla owadów. To są małe zmiany w zachowaniu, które mają trwały efekt, jeśli duża liczba ludzi weźmie je sobie do serca” – tłumaczy Achim Diehlmann, szef działu ochrony środowiska Audi w zakładzie w Neckarsulm.

Więcej informacji na temat programu ekologicznego Audi Mission:Zero oraz na temat projektów zrównoważonego rozwoju w innych zakładach prowadzonych przez markę można znaleźć na stronie programu oraz w Raporcie Audi 2020.