Acquire
3_1180x500.jpg

Audi S1 Hoonitron stworzone dla Kena Blocka

W pełni elektryczne Audi S1 e-tron quattro Hoonitron zostało stworzone wyłącznie w jednym egzemplarzu dla słynnego amerykańskiego kierowcy rajdowego Kena Blocka.

  • a218845_large_1920x1080.jpg


    Na pierwszy rzut oka przywołuje ono wspomnienia o legendarnym Audi Sport quattro S1, zdobywcy szczytu w wyścigu Pikes Peak Hill Climb. Podobieństwo dostrzega także Ken Block, który od najmłodszych lat był wielkim entuzjastą rajdowych osiągnięć marki Audi: „S1 Hoonitron ma w sobie wiele z tego, z czego Audi słynęło już w latach osiemdziesiątych. Weźmy na przykład spektakularną aerodynamikę tego pojazdu: nawiązuje do najlepszych wzorów Audi Sport quattro S1, ale została teraz ubrana w absolutnie nowoczesną formę. To wspaniałe, że projektanci Audi zainspirowali się przeszłością marki i w unikalny sposób przenieśli rozwiązania techniczne i wygląd samochodu do teraźniejszości”.

Dwa elektryczne silniki, napęd na cztery koła, ogromna moc, podwozie z włókna węglowego i pełne standardy bezpieczeństwa zalecane przez najważniejszy organ zarządzający sportami motorowymi – FIA. To tylko statystyki S1 Hoonitron, podczas gdy w listopadzie kierowca miał możliwość prawdziwego zapoznania się z pojazdem. „Jeździłem wieloma różnymi samochodami wykorzystującymi silniki spalinowe i skrzynie biegów, ale tutaj musiałem nauczyć się wielu nowych rzeczy. Zrobienie »bączka« z miejsca do 150 km/h tylko przy użyciu prawej stopy – to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Nasza praca koncentrowała się na tym, bym ja przyzwyczaił się do tego samochodu, a on poznał moje nawyki. Dziękuję całemu teamowi Audi Sport za wspaniałą pracę zespołową”.

  • a218847_large_1920x1080.jpg

    Całość procesu projektowego i rozwojowego S1 Hoonitron została przeprowadzona przez Audi Sport w zakładzie w Neckarsulm, gdzie produkowane jest także Audi RS e-tron GT. Audi Design z Ingolstadt odpowiadało za stylistykę samochodu, co było niezwykłym zadaniem dla Marca Lichtego i jego zespołu. „Kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym projekcie, cały zespół był zachwycony: mieliśmy okazję stworzyć samochód łączący ikonę naszej marki z przyszłością” – mówi główny projektant Audi. Wyzwanie było ogromne: „Chodziło o stworzenie nowoczesnej, w pełni elektrycznej interpretacji S1 Pikes Peak. Harmonogram był bardzo napięty. Podczas gdy proces projektowania trwa u nas zwykle od jednego do półtora roku, tutaj od pierwszego rysunku do ostatecznego projektu minęły zaledwie cztery tygodnie. Byliśmy w stałym kontakcie z Kenem Blockiem i jego zespołem, intensywnie wymieniając się poglądami na różne kwestie z tym związane”.

Ken Block i jego zespół zamierzają wyprodukować kolejny film ze słynnej serii Gymkhana z udziałem S1 Hoonitron o roboczym tytule „Elektrikhana”. Jego premiera odbędzie się w ciągu najbliższych miesięcy. „Współpraca z Audi jest dla mnie bardzo wyjątkowym partnerstwem. Ta marka i jej pasja do sportów motorowych zmotywowała mnie do wejścia w świat rajdów” – mówi Ken Block. „To, że teraz Audi przygotowało ten samochód specjalnie dla mnie i dla mojego zespołu, a także dołączy do nas w naszym kolejnym projekcie, jest dla mnie spełnieniem marzeń. Hoonitron pisze kolejny rozdział w historii marki, w historii moich projektów i wyznacza drogę ku przyszłości Gymkhany”.