Acquire
RSQ_1180x500.jpg

Audi RS Q e-tron wygrywa Rajd Abu Dhabi

Już po raz ósmy Stéphane Peterhansel odebrał puchar zwycięzcy w Abu Dhabi Desert Challenge. Tym razem było to jednak zwycięstwo wyjątkowe: po raz pierwszy wygrał w tym rajdzie w barwach Audi. Jednocześnie było to pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej dla Audi RS Q e-tron.

„Gratulacje dla Stéphane'a i Edouarda, dla Teamu Audi Sport oraz dla naszego partnera Q Motorsport. Dzięki temu sukcesowi nastąpił przełom, biorąc pod uwagę nasze innowacyjne rozwiązanie techniczne napędu” – powiedział Julius Seebach, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH, odpowiedzialny w Audi za sporty motorowe. „Audi RS Q e-tron zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy w rekordowo krótkim czasie. Teraz ten samochód z elektrycznym układem napędowym po raz pierwszy wygrał rajd pustynny. To napawa mnie dumą. Zwycięstwo przy zaledwie drugim starcie, mierząc się z dwoma utytułowanymi rywalami ze styczniowego Rajdu Dakar – zwycięzcą Nasserem Al-Attiyah i wielokrotnym mistrzem świata i zwycięzcą Monte Carlo Sébastienem Loebem – to znakomity wynik. Niezwykłe było to, że nasza koncepcja napędu zwyciężyła w jeszcze trudniejszych warunkach niż te, z którymi mieliśmy do czynienia w styczniu”.

Warunki w trakcie Rajdu Abu Dhabi były rzeczywiście trudniejsze w porównaniu ze styczniowym Rajdem Dakar. Temperatury przekraczały 40 stopni Celsjusza w cieniu, co sprawiało, że opór toczenia na miękkim piasku był zwiększony, a tym samym układy chłodzenia musiały działać w ekstremalnych okolicznościach. Jednak alternatywna koncepcja napędu, w której elektryczny układ napędowy z wysokonapięciowym akumulatorem połączono z wysokowydajnym konwerterem energii, przez cały ten czas działała niezawodnie.

Trasa rajdu różniła się także – w stosunku do trasy w Arabii Saudyjskiej – pod względem ukształtowania terenu: aż pięć etapów, o łącznej długości ponad 1800 kilometrów, charakteryzowało się długimi i nieprzewidywalnymi przejazdami przez wydmy. „Nie było łatwo znaleźć właściwy rytm na czasami bardzo zdradliwych, połamanych wydmach” – relacjonował Stéphane Peterhansel.

  • 5_1920x1080.jpg

    Prace nad prototypowym modelem Audi RS Q e-tron cały czas trwają. Jednocześnie zespół Audi Sport przygotowuje się do kolejnej imprezy. Od 6 do 12 czerwca pojazd będzie rywalizował w Rajdzie Andaluzji.