Acquire
3_1180x500.jpg

Wirtualna rzeczywistość VR holoride w pojazdach Audi

Audi jest pierwszym na świecie producentem samochodów, który wprowadzi do pojazdów produkcji seryjnej system rozrywki w wirtualnej rzeczywistości holoride.

Począwszy od lata tego roku, pasażerowie tylnych siedzeń różnych modeli Audi będą mogli zakładać okulary wirtualnej rzeczywistości (VR) i zanurzać się w formatach medialnych takich jak gry, filmy i treści interaktywne. Od czerwca modele Audi A4, A5, A6, A7, A8, Q5, Q7, Q8, e-tron i e-tron GT quattro, które zjadą z linii produkcyjnej, będą wyposażone w modułowy system Infotainment trzeciej generacji (MIB 3) i najnowszy pakiet oprogramowania, co umożliwi montaż na ich pokładzie pakietu holoride. Dzięki nowej technologii jazda samochodem stanie się multimedialnym wydarzeniem. Technologia ta prezentowana była na festiwalu South by Southwest® (SXSW) w Stanach Zjednoczonych. Odwiedzający mogli zapoznać się z holoride bezpośrednio w jeżdżącym pojeździe.

  • a221285_large_1920x1080.jpg

    Holoride w czasie rzeczywistym dostosowuje treści rozszerzonej rzeczywistości (Extended Reality – XR) do ruchów i lokalizacji pojazdu, aby tworzyć hiperimersyjne doświadczenia dla pasażerów. Oznacza to, że jeśli samochód skręca w prawo, statek kosmiczny w wyimaginowanym świecie również poleci w prawo. Jeśli samochód przyspiesza, statek kosmiczny także przyspiesza. Ta innowacyjna technologia rozszerzonej rzeczywistości zainicjowana przez Audi jest obecnie rozwijana i komercjalizowana przez firmę holoride z myślą o różnych producentach. Aby z niej korzystać, z pojazdem musi być połączony specjalnie do tego przystosowany zestaw okularów wirtualnej rzeczywistości VR. Połączenie to następuje bezprzewodowo, za pomocą Bluetooth Low Energy (BLE).

Postępująca automatyzacja podróży samochodem nie tylko umożliwi korzystanie w przyszłości z nowych form rozrywki podczas jazdy, ale także stworzy większe możliwości nauki i pracy w drodze. Dla użytkowników wnętrze stanie się ich osobistą, wolną przestrzenią, a dla designerów – nowym centrum projektowym. Nie będą już oni projektować samochodów od zewnątrz, lecz od wewnątrz, a zatem klienci staną się dosłownie centrum ich uwagi. Przykładem takiego podejścia jest zaprezentowany w kwietniu kolejny pojazd koncepcyjny z serii sphere – Audi Urbansphere concept – który jest osobistym źródłem doświadczeń użytkowników i prezentuje, jak w przyszłości może wyglądać mobilność klasy premium.