Acquire
1_1180x500.jpg

Nowa gama modeli Audi Q8 e-tron

Nowe Audi Q8 e-tron kontynuuje rozpoczętą w 2018 roku drogę czterech pierścieni ku pełnej elektryfikacji gamy pojazdów. Ten – jak wskazuje oznaczenie – topowy model marki oferuje między innymi zoptymalizowaną koncepcję napędu elektrycznego, wydajniejsze ładowanie oraz zwiększony zasięg, który w wersji Sportback wynosi niemal 600 kilometrów!

Model Q8 e-tron zaprojektowany został z uwzględnieniem nowej stylistyki pojazdu. Wyróżnia się ona między innymi charakterystyczną osłoną Singleframe z odwróconym grillem oraz nowym, dwuwymiarowym wzorem pierścieni. Opcjonalnie samochód może zostać wyposażony w projekcyjne światła Singleframe, a całkowitą nowością jest oznaczenie modelu napisem Audi na słupku B.

Audi Q8 e-tron w obu wersjach nadwozia dostępne jest z różnymi wariantami układu napędowego z elektrycznym napędem quattro na cztery koła. Bazowa wersja Audi Q8 50 e-tron wyposażona w dwa silniki elektryczne – także jako Sportback – generuje moc do 250 kW w trybie boost oraz 664 Nm momentu obrotowego. Ich zasięg wynosi do 488 oraz 501 (Sportback) kilometrów. W wersji Q8 55 e-tron nowy model Audi generuje do 300 kW mocy w trybie boost i 664 Nm momentu obrotowego, a zasięg pojazdu wynosi do 579 oraz 595 (Sportback) kilometrów.

Natomiast w swojej topowej odsłonie Audi SQ8 e-tron napędzane jest trzema silnikami elektrycznymi – jednym na przedniej i dwoma na tylnej osi. Ich moc sięga 370 kW (w trybie boost) i generuje 973 Nm momentu obrotowego, a zasięg pojazdu wynosi do 493 i 512 (Sportback) kilometrów. Prędkość modeli Q8 e-tron ograniczona jest do 200, natomiast w wersji SQ8 do 210 km/h.

Audi Q8 e-tron wyróżnia się różnorodnymi opcjami ładowania. Pojemność netto akumulatora w mocniejszej wersji Q8 55 e-tron oraz SQ8 e-tron wynosi 106 kWh, a jego maksymalna moc ładowania na stacjach o dużej mocy wzrosła do 170 kW. Oznacza to, że od 10 do 80% można go naładować w około 31 minut. Opcjonalna ładowarka pokładowa AC o mocy do 22 kW pozwala na skrócenie ładowania w stosunku do standardowej mocy 11 kW. Wygodę i elastyczność procesu ładowania zapewnia funkcja Plug & Charge, w którą pojazdy są wyposażone standardowo. Na kompatybilnych z tą usługą stacjach ładowania wystarczy podłączyć, a po zakończeniu procesu odłączyć kabel, aby naładować samochód. Sama płatność odbywa się automatycznie.

Nowy przedstawiciel elektrycznej rodziny pojazdów Audi wyposażony jest także w szereg usprawnień, dzięki którym jazda nim jest z jednej strony wyjątkowo dynamiczna, a z drugiej komfortowa. Należy do nich standardowe zawieszenie pneumatyczne z kontrolą stopnia amortyzacji. Zwiększone właściwości dynamiki bocznej oraz zmieniony, progresywny układ kierowniczy sprawiają, że poprawione zostało prowadzenie samochodu, który jest wyjątkowo zwrotny także na zakrętach. W Audi Q8 e-tron dostępnych jest około 40 systemów wspierających kierowcę. Jednym z nich jest nowy remote park assist plus, który pozwala manewrować i parkować nawet w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach. Sterowanie procedurą parkowania odbywa się poprzez aplikację myAudi.

  • artykuł q8 1.jpg

    Model SQ8 e-tron z trzema silnikami elektrycznymi wyposażono także w Torque Vectoring z aktywnym i w pełni zmiennym rozdziałem momentu obrotowego na tylnej osi. Czujniki monitorują warunki jazdy i rozdzielają moc pomiędzy tylnymi kołami pojazdu, biorąc pod uwagę indywidualny styl jazdy kierowcy.

Audi Q8 e-tron wyposażono również w cyfrowe reflektory Matrix LED. Wsparcie kierowcy podczas jazdy zapewniają adaptacyjna dystrybucja światła, oświetlenie pasa ruchu i sygnalizacja pozycji na pasie. W przypadku zaistnienia niebezpiecznej sytuacji lub wypadku światła awaryjne wyświetlają symbole ostrzegawcze na drodze. Kierowca ma także dostęp do systemu MMI touch response, który został wyposażony w dwa duże wyświetlacze o przekątnej 10,1 i 8,6 cala. Częścią dostępnych z poziomu MMI funkcji można sterować głosowo.

Wnętrze każdej z wersji Audi Q8 e-tron zachwyca starannie wyselekcjonowanymi materiałami i dopracowanymi detalami. Liczne opcjonalne elementy dekoracyjne pozwalają na podkreślenie indywidualności modelu zgodnie z upodobaniami jego właściciela, a duża ilość miejsca w środku sprawia, że każdy z pasażerów spędzi podróż w komfortowych warunkach niezależnie od tego, ile będzie trwała.