Acquire
1_1180x500.jpg

Audi przedstawia swoją wizję produkcji przyszłości

Audi ambitnie podąża drogą e-mobilności. Już od 2026 roku marka będzie wprowadzać na światowe rynki wyłącznie w pełni elektryczne modele. Jednocześnie do 2033 roku stopniowo zostanie wygaszona produkcja modeli spalinowych. Decyzje te zostały podjęte zgodnie ze strategią korporacyjną Vorsprung 2030 i mają na celu jak najlepsze przygotowanie zakładów do produkcji w pełni elektrycznych samochodów.

  • a227221_large_943x530.jpg

    „Krok po kroku wprowadzamy wszystkie nasze zakłady w przyszłość” – mówi członek zarządu AUDI AG ds. produkcji i logistyki Gerd Walker. „Nie chcemy rozpoczynać żadnych nowych, jednostkowych projektów na terenach typu »greenfield«. Zamiast tego inwestujemy w nasze istniejące fabryki, tak by finalnie były tak samo wydajne i elastyczne jak nowo budowane zakłady produkcyjne”. Zdaniem Walkera jest to zrównoważony rozwój w działaniu – w aspekcie ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. „Droga, którą podąża Audi, pozwala oszczędzać zasoby i przyspiesza transformację marki w kierunku dostawcy zrównoważonej mobilności premium”.

Od przyszłego roku Audi Q6 e-tron będzie pierwszym całkowicie elektrycznym modelem, który zjedzie z linii produkcyjnej w Ingolstadt. Produkcja samochodów z zelektryzowanego portfolio Audi stopniowo rozpocznie się także w Neckarsulm, San José Chiapa w Meksyku i Győr na Węgrzech. Zgodnie z założeniem w 2029 roku we wszystkich zakładach produkcyjnych Audi pojawi się co najmniej jeden w pełni elektryczny model samochodu. Produkcja pozostałych modeli spalinowych będzie, zależnie od warunków lokalnych, stopniowo wygaszana do początku następnej dekady.

  • a210225_large_943x530.jpg

    Elektryfikacja zakładów to tylko jeden z aspektów, które ma na uwadze Audi, realizując swoją wizję produkcji przyszłości. Do 2033 roku planowane jest obniżenie o połowę rocznego kosztu funkcjonowania fabryk. By to osiągnąć, marka musi uprościć swoje pojazdy tam, gdzie jest to możliwe bez konsekwencji dla użytkowników. Rozwój samochodów już od pierwszego etapu będzie uwzględniał usprawniony proces produkcyjny. Kontynuowana będzie również cyfryzacja produkcji, między innymi za sprawą Edge Cloud 4 Production, które wykorzystuje lokalne serwery. Umożliwi to zastąpienie drogich komputerów przemysłowych, zmniejszenie nakładów na IT oraz zmianę systemu operacyjnego.

Jeszcze ambitniejsze cele Audi stawia sobie względem produkcji w duchu zrównoważonego rozwoju. Do roku 2030 przedsiębiorstwo zamierza zmniejszyć swój niepożądany wpływ na środowisko w zakresie zużycia energii pierwotnej, emisji z elektrowni, zanieczyszczeń powietrza oraz ilości ścieków i odpadów o połowę w porównaniu z danymi z 2018 roku. Dlatego Audi będzie podejmować kroki obejmujące zarówno generowanie energii odnawialnej we własnym zakresie, jak i stosowanie innowacyjnych technologii w celu zapewnienia większej liczby cyrkularnych łańcuchów wartości, w których wykorzystywane zasoby będą utylizowane w zamkniętych cyklach.

  • a193046_large_943x530.jpg

    Zakład w Ingolstadt posłuży jako wzór dla transformacji dużych zakładów produkcyjnych koncernu na całym świecie. „Przed nami jeszcze długa droga” – podsumowuje Walker. „Ale kierunek, w którym zmierzamy, i kroki, które należy podjąć, są jasno nakreślone i realizowane”.