Acquire
1_1180x500.jpg

Audi nagrodzone w plebiscycie Auto Lider 2023

Limitowana edycja Audi RS 3 performance edition została nagrodzona jako najlepszy samochód kompaktowy w 21. plebiscycie Auto Lider 2023. Wyróżnienie cieszy szczególnie, ponieważ statuetki w kategoriach przyznawane są głosami czytelników magazynów „Motor” i „Auto Moto” oraz serwisu magazynauto.pl.

Audi RS 3 performance edition, dostępne w ograniczonej liczbie 300 egzemplarzy, oferuje najbardziej sportowe osiągi w tym segmencie pojazdów. Moc pięciocylindrowego silnika turbo wynosi 299 kW (407 KM), maksymalny moment obrotowy – 500 Nm, a prędkość maksymalna – 300 km/h. To pierwszy samochód kompaktowy z tak wysoką maksymalną prędkością. Ostatnią kluczową wartością RS 3 performance edition jest jego niezwykłe przyśpieszenie od 0 do 100 km/h, które pojazd osiąga w 3,8 sekundy.

Nagrodzony w plebiscycie Auto Lider model RS 3 performance edition ma szereg rozwiązań technicznych, które wpływają na niezrównane właściwości jezdne i sportowe doświadczenia. Montowane jest w nim seryjnie sportowe zawieszenie RS z adaptacyjną kontrolą stopnia tłumienia. W trakcie jazdy dostosowuje ono – w ciągły sposób – każdy z amortyzatorów do warunków na drodze i wybranego trybu Audi drive select. Efektem zastosowania tych rozwiązań jest bardziej pewne prowadzenie . Innym mechanizmem wpływającym na stabilność jazdy w RS 3 performance edition jest torque splitter. Wpływa on również na zwinność pojazdu i ogranicza podsterowność w trakcie dynamicznej jazdy, co przydaje się szczególnie w trakcie kontrolowanego driftu.

W stylistyce Audi RS 3 performance edition zastosowano szereg wyjątkowych, charakterystycznych dla tej wersji rozwiązań. Jednym z nich są dostępne tylko w tym limitowanym samochodzie 19-calowe obręcze w matowym kolorze z dziesięcioma krzyżującymi się ramionami. Po otwarciu drzwi pojazdu cyfrowe światła do jazdy w dzień wyświetlają po stronie pasażera flagę w szachownicę, a od strony kierowcy liczbę 3-0-0, nawiązując tym samym do ograniczonej serii modelu. W wyposażeniu standardowym wnętrza po raz pierwszy zastosowano fotele kubełkowe.

Audi RS 3 performance edition to ucieleśnienie „Przewagi dzięki technice”, a nagroda przyznana w plebiscycie Auto Lider pokazuje, że słowa tego hasła mają pokrycie w rzeczywistości. Model dołącza jednocześnie do innych samochodów czterech pierścieni, które w przeszłości zostały nagrodzone tą statuetką. Były to między innymi Audi RS7 Sportback, Audi A8, Audi R8 V10, Audi RS Spyder oraz Audi SQ7.