Acquire
2_1180x500.jpg

Kultowy design Audi w 24-godzinnym wyścigu Nürburgring

  • Aż cztery samochody Audi R8 LMS wystartowały w 51. edycji 24-godzinnego wyścigu na torze Nürburgring. Każdy z nich reinterpretował niezapomniane historyczne malowania.

Zespół designerów Audi inspirowany historycznymi motywami opracował cztery nowe wzory malowania dla Audi R8 LMS. Każde z nich nawiązuje do wyglądu wcześniejszych samochodów wyścigowych marki.

Numer 1, z którym startował ubiegłoroczny zwycięzca Audi Sport Team Scherer PHX, odwoływał się do legendarnych sukcesów. Białe tło z przepływającymi historycznymi barwami Audi Sport przywodziło na myśl te modele, którymi marka wywołała sensację w Stanach Zjednoczonych w latach 1988 i 1989. Rok 1988 to tryumf Audi 200 quattro w serii wyścigowej Trans-Am w USA, a w 1989 roku spektakularne Audi 90 quattro było gwiazdą w IMSA GT0. W tym czasie Audi z powodzeniem przeszło od rajdów do wyścigów na torze dzięki wprowadzeniu systemu napędu na cztery koła quattro.

Wygląd samochodu z numerem 22 – Audi R8 LMS Audi Sport Team Car Collection – nawiązywał z kolei do ery innowacyjnych technologii i legendarnej serii zwycięstw w Le Mans. W 2012 roku Audi zaprezentowało hybrydowy samochód sportowy R18 e-tron quattro i potwierdziło swoją pozycję pioniera elektryfikacji w sporcie motorowym. Dzięki technice napędowej e-tron Audi zwyciężyło w Le Mans aż trzy razy z rzędu. Stylistyka Audi R8 LMS nawiązywała zatem do wzorów samochodów sportowych Le Mans od 2012 roku. Srebrno-szare powierzchnie miały wzór płytki drukowanej, kontrastowo do koloru bazowego. Matowe czarne powierzch nie nad kołami symbolizowały otwarte błotniki, obowiązkowe w wyścigach prototypów LMP1, a czerwone linie i skosy to kolejne stylistyczne wyznaczniki tamtej epoki.

Natomiast Audi R8 LMS z numerem startowym 39 to hołd złożony najwcześniejszej epoce rajdowej. Charakterystyczna kombinacja żółtych pasów i historycznych kolorów Audi Sport – mahoniowego brązu, szarości i czerwieni na białym tle – odwoływała się do rajdowych lat Audi. W tym czasie napęd na cztery koła Audi quattro wygrywał odcinki specjalne i zdobywał serca fanów w legendarnych rajdach, takich jak Rajd Monte Carlo, Rajd San Remo i Rajd Safari.

Szczególny jest samochód o numerze startowym 40 – został zbudowany i oznaczony w ten sposób z okazji 40-lecia Audi Sport GmbH. Za jego kierownicą zasiedli trzej mistrzowie: Mike Rockenfeller, Timo Schneider i Martin Tomczyk, którzy wygrywali z Audi serię DTM. Malowanie nawiązywało do 1992 roku i początku efektownej ery w Audi Sport. Podstawowy kolor srebrny symbolizował niezwykłą historię firmy w sportach motorowych. Czerwony dekor i widoczne cztery pierścienie nawiązywały do wyglądu marki w sportach motorowych w okresie rozkwitu samochodów super touring w połowie lat 90. – Audi A4 quattro zdominowało tę kategorię w roku 1996, zdobywając siedem tytułów na całym świecie. Imponujący wynik, a to przecież nie koniec!

Zróżnicowana stylistyka sprawiła, że te cztery samochody wyścigowe były wyjątkowe i niepowtarzalne. To kwartet, który połączył to, co najlepsze w przyszłości i przeszłości, stając się manifestacją idei postępu opartego na pamięci dawnych zwycięstw.