Acquire
3_1180x500.jpg

Prezentacja Audi RS Q e-tron w trzech stolicach Europy

W ramach przygotowań do Rajdu Dakar Audi zaprezentowało przyszłościową technikę napędu RS Q e-tron mieszkańcom wybranych europejskich miast. Rok temu prezentacja miała miejsce w Hamburgu, a w tym roku w stolicach trzech krajów, z których pochodzą kierowcy Audi.

  • A234786_large_b_943x530.jpg

    Trzy zespoły: Carlos Sainz i Lucas Cruz, Stéphane Peterhansel i Edouard Boulanger oraz Mattias Ekström i Emil Bergkvist przemierzyły Madryt, Paryż i Sztokholm. Przejechały je w napędzanych elektrycznie prototypach, mijając najpiękniejsze zabytki trzech europejskich stolic. Wśród przystanków na trasach pojawiły się m.in. pałace królewskie w Hiszpanii i Szwecji, wieża Eiffla i bazylika Sacré-Cœur w Paryżu.

Audi RS Q e-tron pokazało spektakularne możliwości elektrycznego napędu o mocy 358 KM (263 kW). Każdy drift przykuwał uwagę przechodniów, którzy robili zdjęcia i prosili kierowców o autografy. „Trzy miejskie prezentacje były okazją do bliższego pokazania innowacyjnego samochodu. Nasz fascynujący prototyp to przesłanie, którym inspirujemy ludzi” – powiedział szef Audi Motorsport Rolf Michl.

  • A234787_large_b_943x530.jpg

    Audi należy do grona pionierów elektryfikacji w dziedzinie sportów motorowych. Swój program rozpoczęło już w 2012 r. Model RS Q e-tron z konwerterem energii i napędem elektrycznym powstał z myślą o zwycięstwach w pustynnych sportach motorowych. Na konwerter energii składają się generator i silnik spalinowy.

W tym sezonie Audi pierwszy raz zastosowało zrównoważone paliwo. Pozwala ono na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 60%. W poprzednim roku Team Audi Sport zwyciężył w Abu Dhabi Desert Challenge. Dwie dotychczasowe edycje Rajdu Dakar przyniosły Audi RS Q e-tron łącznie sześć zwycięstw etapowych i dały możliwość wejścia dwadzieścia osiem razy na podium w klasyfikacji dziennej .

Wszyscy niecierpliwie wypatrujemy kolejnego Rajdu Dakar, który rozpocznie się 5 stycznia 2024 roku. Kierowcy, piloci oraz cały zespół Audi Sport ponownie wybiorą się do Arabii Saudyjskiej, a my liczymy, że po raz kolejny – także dzięki swoim osiągnięciom – napiszą historię motosportu.