Acquire
Samochody są wspaniałym medium pozwalającym tworzyć piękno > Styl życia > Audi Polska | Przewaga dzięki technice
Audi Polska | Przewaga dzięki technice Styl życia
Samochody są wspaniałym medium pozwalającym tworzyć piękno

„Samochody są wspaniałym medium pozwalającym tworzyć piękno”

Andrés Reisinger jest jednym z najbardziej rozchwytywanych artystów i designerów na świecie. Dla nowego, elektrycznego Audi Q6 e-tron stworzył niezwykłe dzieła sztuki, aby uczcić zbliżającą się światową premierę tego modelu.

Tekst: Jan Strahl - Zdjęcia: Andrés Reisinger, Antonis Hadjimichael Czas czytania: 4 min

Jedno z dzieł sztuki Andrésa Reisingera.

Już w młodości Andrés Reisinger zaczął badać możliwości cyfrowego oprogramowania i tworzyć własne przestrzenie. Sztuka cyfrowa zafascynowała go ze względu na nieograniczony potencjał technologii. Technologia, mówi pochodzący z Argentyny artysta, może sama w sobie być doświadczeniem. Wspólna pasja, jaką jest łączenie ze sobą doznań cyfrowych, designu i technologii stała się podstawą współpracy Reisingera z Audi. Dla nowego elektrycznego Audi Q6 e-tron wykreował ideę prezentacji tego modelu jeszcze przed jego światową premierą. I to w swoim niepowtarzalnym stylu. 

Kwintesencją jest stworzenie dla oglądających wrażenia podróży, podczas której mogą oni obserwować cały proces. Dowiedz się o tym więcej i poznaj studio kreatywne  Andrésa Reisingera w Barcelonie.

Andrés, zacznijmy tak: mówisz, że Twoja praca jest „nieklasyfikowalna”. Co masz na myśli?
Lubię pojęcie „nieklasyfikowalności”, bo sygnalizuje ono, że nie ma granic, że nie trzeba się ograniczać do jednej dyscypliny lub jednego medium. Wszystko, co jest potrzebne, by wprowadzić ideę w świat, powinno nadawać kierunek całemu procesowi i jego wynikowi.

Andrés Reisinger siedzi przy biurku w swoim biurze w Barcelonie.
Reisinger pracuje nad projektami.

Technologia może sama w sobie być doświadczeniem.

Andrés Reisinger

Jak narodził się pomysł, aby w taki właśnie sposób zaprezentować nowe, w pełni elektryczne Audi Q6 e-tron?
Przy tworzeniu cyfrowych dzieł zainspirowało mnie to, co przemawia do mniej najbardziej: gdy myślę o Audi, myślę o poszukiwaniu możliwości nowych technologii i naturalnie o doskonałym designie. To część DNA Audi. W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo blisko współpracowałem z Audi, byłem w Design Center i widziałem, jak tam poszukuje się nowych technologii i jak podchodzi się do zmian technologicznych. Zrobiło to na mnie wielkie wrażenie.

AI, sztuczna inteligencja, to obecnie modne hasło w kontekście technologii. Jaką rolę, Twoim zdaniem, odgrywa AI w sztuce i designie?
Uważam AI za doskonałe narzędzie, które bardzo się rozwinęło. . Sam mocno korzystałem przy tym projekcie ze sztucznej inteligencji. Proces kreatywny z AI przebiega tak, jakbyś miał partnera, z którym możesz dyskutować i wymieniać się pomysłami. Dzięki temu uzyskuje się o wiele szerszą perspektywę w różnych kwestiach. A jednocześnie rzeczy, o których sam myślisz, i rzeczy, które wprowadza sztuczna inteligencja, raczej nie mają ze sobą związku i są przypadkowe. Sądzę, że ta przypadkowość może sprzyjać kreatywności. 

Zatem w sztuce nadal jest dużo czynnika ludzkiego?
W moim przypadku tak. Widzę świat jako coś bardzo osobistego, coś, co jest moje. A potem po prostu skupiam się na jakimś kawałku tego świata.

Jedno z dzieł sztuki z panoramą Szanghaju w tle.
Portret Andrésa Reisingera.

W ostatnim czasie blisko współpracowałeś z Audi. Co Cię fascynuje w samochodach i mobilności?
Uważam samochody za wspaniałe medium pozwalające tworzyć piękno. Samochody są czymś więcej, niż tylko estetycznymi obiektami. Doznania, jakich można w nich doświadczyć - fizyczne, intelektualne i świadome, mogą wiele zmienić! Dobry design to nie tylko atrakcyjny wygląd, lecz także inspiracja, odkrywanie nowego i dostarczanie głębokich, znaczących przeżyć.

W tym kontekście często pojawia się pojęcie „Human Centricity”.
Człowiek podczas jazdy lub we wnętrzu samochodu jest niezwykle ważny. Design Audi stawia człowieka w centralnym punkcie, i to jest wspaniałe. Wnętrza samochodów coraz bardziej stają się miejscem spotkań i światem doznań. W przyszłości samochody jeszcze mocniej będą łączyć ludzi. I chodzi tu nie tyle o mechanikę, co o wspólne doznania. Technika cyfrowa odgrywa w tym procesie ważną rolę.

Kolejna grafika przedstawiająca oklejone Audi Q6 e-tron przed wyjątkowym budynkiem.

Co powinno się widzieć lub czuć w samochodzie, aby można to uznać za dobre i znaczące doznanie?
Gdy siedzisz w Audi czujesz, że tu jest twoje miejsce. Myślę, że wynika to także z tego, że dobry design samochodu odzwierciedla doświadczenia, jakie zbieramy w naturze. Chodzi o to, aby dzięki zastosowanym materiałom, wydawanym dźwiękom i sposobie reakcji na dotyk stworzyć pewnego rodzaju związek. To drobne szczegóły, które stanowią ogromną różnicę. Te szczegóły umożliwiają nam znalezienie zadziwiającego połączenia z naszymi korzeniami: odbieramy nasze otoczenie jako mniej sztuczne i bardziej przypominające nasz własny dom. Technika i cyfrowe dane mogą oddawać naturę innymi środkami. Design i sztuka umożliwiają kształtowanie przyszłości.

Jeżeli już o tym mówimy: jak widzisz przyszłość mobilności?
Widzę duże zmiany w społeczeństwie i kulturze wynikające z postępu mobilności. Będziemy poruszać się inteligentnymi samochodami, które będą połączone z całą miejską infrastrukturą. Elektromobilność to niezbędny krok do przodu, to ona jest wyznacznikiem postępu. Poza tym jazda elektrycznym samochodem sprawia przyjemność! Czuje się to bezpośrednie połączenie z silnikiem, jego siłę oraz szybką reakcję, prawie tak, jakby samochód był przedłużeniem naszego ciała. Uważam, że podróż elektrycznym Audi to coś wyjątkowego.

Audi