„Krok po kroku wprowadzamy wszystkie nasze zakłady w przyszłość” – mówi członek zarządu AUDI AG ds. produkcji i logistyki Gerd Walker. „Nie chcemy rozpoczynać żadnych nowych, jednostkowych projektów na terenach typu »greenfield«. Zamiast tego inwestujemy w nasze istniejące fabryki, tak by finalnie były tak samo wydajne i elastyczne jak nowo budowane zakłady produkcyjne”. Zdaniem Walkera jest to zrównoważony rozwój w działaniu – w aspekcie ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. „Droga, którą podąża Audi, pozwala oszczędzać zasoby i przyspiesza transformację marki w kierunku dostawcy zrównoważonej mobilności premium”.

Audi przedstawia swoją wizję produkcji przyszłości
Audi ambitnie podąża drogą e-mobilności. Już od 2026 roku marka będzie wprowadzać na światowe rynki wyłącznie w pełni elektryczne modele. Jednocześnie do 2033 roku stopniowo zostanie wygaszona produkcja modeli spalinowych. Decyzje te zostały podjęte zgodnie ze strategią korporacyjną Vorsprung 2030 i mają na celu jak najlepsze przygotowanie zakładów do produkcji w pełni elektrycznych samochodów.
Od przyszłego roku Audi Q6 e-tron będzie pierwszym całkowicie elektrycznym modelem, który zjedzie z linii produkcyjnej w Ingolstadt. Produkcja samochodów z zelektryzowanego portfolio Audi stopniowo rozpocznie się także w Neckarsulm, San José Chiapa w Meksyku i Győr na Węgrzech. Zgodnie z założeniem w 2029 roku we wszystkich zakładach produkcyjnych Audi pojawi się co najmniej jeden w pełni elektryczny model samochodu. Produkcja pozostałych modeli spalinowych będzie, zależnie od warunków lokalnych, stopniowo wygaszana do początku następnej dekady.
Jeszcze ambitniejsze cele Audi stawia sobie względem produkcji w duchu zrównoważonego rozwoju. Do roku 2030 przedsiębiorstwo zamierza zmniejszyć swój niepożądany wpływ na środowisko w zakresie zużycia energii pierwotnej, emisji z elektrowni, zanieczyszczeń powietrza oraz ilości ścieków i odpadów o połowę w porównaniu z danymi z 2018 roku. Dlatego Audi będzie podejmować kroki obejmujące zarówno generowanie energii odnawialnej we własnym zakresie, jak i stosowanie innowacyjnych technologii w celu zapewnienia większej liczby cyrkularnych łańcuchów wartości, w których wykorzystywane zasoby będą utylizowane w zamkniętych cyklach.