Acquire
Doskonałe połączenie sportowego charakteru i wyrafinowania > Design > Audi Polska | Przewaga dzięki technice
Audi Polska | Przewaga dzięki technice Design
Doskonałe połączenie sportowego charakteru i wyrafinowania

"Doskonałe połączenie sportowego charakteru i wyrafinowania”

To one nadały nowemu Audi Q4 e-tron niepowtarzalny kolor i język designu: wizyta u ekspertek z działu Color & Trim.

Tekst: Nadine Kaminski – Zdjęcia: Fritz Beck Czas czytania: 8 min

Zespół Color & Trim posiada próbki kolorów i materiałów na częściach karoserii

„– Wiele osób uważa, że kreatywność jest niczym błysk – genialna myśl, objawienie – mówi Simona Falcinella, kierowniczka działu Color & Trim w Audi, gdy spotykamy się w Audi Design Center w Ingolstadt i od razu zaczynamy wypytywać o niezliczone pomysły, które być może właśnie w tym momencie powstają za zamkniętymi drzwiami. – Gdy praca opiera się na kreatywności, proces tworzenia wymaga pewnej dozy elastyczności, czyli połączenia kreatywnego instynktu z doświadczeniem i kompetencjami. Tylko w ten sposób można osiągnąć profesjonalizm. Kreatywność to dla nas codzienność. To proces ciągły.”


Zespół Color & Trim posiada próbki kolorów i materiałów na częściach karoserii

Nasza analiza trendów uwzględnia design, technologie i społeczeństwo

Tiziana Mauri

Za kulisami grupy zadaniowej Color & Trim

Dołącza do nas projektantka Annika de Boer. – Co sprawia, że nasz zespół jest tak wyjątkowy? – Annika na chwilę popada w zamyślenie – wygląda na to, że na to pytanie istnieje wiele możliwych odpowiedzi. – Nawet jeśli każda z nas ma swoją własną tożsamość, wszystkie mówimy jednym językiem projektowym – odpowiada w końcu Annika de Boer. – Tak, faktycznie mamy wspólne i bardzo precyzyjne wyobrażenie o tym, czym jest Audi i jak możemy dalej dbać o innowacyjny rozwój Audi zgodnie z tożsamością marki – dodaje Simona Falcinella.


Obie ekspertki prowadzą nas przez salony pokazowe, mijamy biurka, regały wypełnione elementami wyposażenia wnętrza samochodów i tak zwaną „bibliotekę materiałów”, aż w końcu trafiamy do samego serca działu Color & Trim, gdzie spotykamy dwie kolejne członkinie zespołu: Tizianę Mauri i Christinę Wittmann. Wszystkie cztery ekspertki, które mają obszerną wiedzę fachową, odpowiadają za design powierzchni i dobór lakierów w Audi Q4 e-tron. Dzisiaj zaprezentują nam główne elementy tego modelu oraz opowiedzą o innowacjach, które sprawiają, że najnowszy członek rodziny Audi e-tron wyznacza trendy.


Ale gdzie dokładnie rozpoczyna się kreatywna podróż w przypadku tak dużego projektu, jakim jest wyposażenie Audi Q4 e-tron? –Rozpoczyna się od koncepcyjnego pomysłu, intuicji bazującej na obszernej analizie trendów, która uwzględnia design, technologie i społeczeństwo. Następnie rozwijamy nasze pomysły, filtrujemy je i przekładamy na klarowny i unikalny język Audi – opowiada Tiziana Mauri, która kieruje projektami seryjnymi w dziale Color & Trim. – Cały zespół jest zaangażowany na wszystkich etapach projektu – od poziomu koncepcyjnego aż po wypracowanie ostatecznego designu seryjnego. Wszyscy członkowie zespołu są jednocześnie projektantami i ekspertami. Każdy proces analizujemy bardzo dokładanie, pracujemy na mikro- i makropoziomie.

Części karoserii Audi Q4 e-tron pomalowane na różne kolory
Portret projektantki przemysłowej Christiny Wittmann

Kreatywny proces i jego realizacja

Pierwszym praktycznym krokiem jest opracowanie koncepcji kolorystycznej i materiałowej, dostosowanej do wyjątkowego charakteru i przesłania danego modelu. Na tym etapie projektantki korzystają z takich narzędzi jak moodboardy i badania trendów, które służą wizualizacji i wsparciu ich pomysłów, intuicji i analiz.

Następnie wypracowane koncepcje są przekształcane na konkretne próbki: częściowo w wewnętrznym centrum Audi Design Center, które składa się z lakierni i zakładu tapicerskiego, częściowo przez zewnętrznych dostawców. – Gdy na przykład szukamy idealnego koloru – wyjaśnia Christina Wittmann – przekazujemy wstępne dane kolorystyczne do lakierni, gdzie następnie są one nanoszone na część próbną.
Bardzo dobrze nadaje się do tego błotnik, ponieważ ma atrakcyjną trójwymiarowość i bardzo dynamicznie odbija światło. W tej kwestii cały zespół jest zgodny – i już nie dziwią nas liczne części karoserii, które szybko mnożą się wokół nas. Na przykład dopóki nie znalazłyśmy idealnej nowej barwy fioletowej do Audi Q4 e-tron, bezpośrednio porównałyśmy całe mnóstwo pomalowanych wzorów błotnika i cały czas stopniowo dostosowywałyśmy kolor. Więcej niebieskich pigmentów, więcej koloru metalicznego, mniej koloru metalicznego, więcej czerwonych pigmentów... Aż w pewnym momencie zespół intuicyjnie zdecydował: teraz jest idealnie.


W poszukiwaniu idealnego koloru testowałyśmy różne odcienie, lakierując części próbne

Christina Wittmann

Takie procesy selekcji i podejmowania decyzji zwykle nie ograniczają się tylko do działu Color & Trim: synergie między różnymi działami odgrywają ważną rolę na każdym etapie produkcji. I nawet jeśli wydaje się, że dzisiaj stoimy na linii mety, jeśli chodzi o projektowanie estetyki Audi Q4 e-tron, proces Color & Trim rozpoczyna się już dużo wcześniej: projektantki doprecyzowują paletę kolorów i materiałów wraz z postępami w projektowaniu wnętrza, designu zewnętrznego i powierzchni. Wypracowana paleta stanowi swego rodzaju motyw przewodni, który następnie łączy zewnętrzny wygląd i wnętrze pojazdu w jedną harmonijną całość.

Po znalezieniu odpowiednich materiałów i kolorów zespół w dalszym ciągu ściśle współpracuje z kolegami i koleżankami z działów rozwoju i jakości oraz z ekspertami ds. marketingu i strategii, aż każdy materiał będzie gotowy do wejścia na rynek. „Ważne jest tutaj, aby wdrożyć nasze pomysły do różnych obszarów pracy oraz uwzględnić życzenia i wymagania każdego działu w naszych koncepcjach, nie tracąc z oczu naszej wizji”, wyjaśnia menedżerka projektu Christina Wittmann. W ten sposób wszystkie pomysły są konfrontowane z rzeczywistością z uwzględnieniem ich wykonalności. Nikt nie pracuje tutaj w wieży z kości słoniowej.


Portret projektantki Anniki de Boer
Porównuje się próbki tkanin i materiałów w różnych kolorach.

Audi Q4 e-tron wprowadza nowe bodźce

Annika de Boer pokazuje nam fizycznie małą, ale niezwykle ważną innowację, nad którą pracowała dwa lata: pierścienie Audi na kierownicy. – Po długotrwałym eksperymento¬waniu ze stopniami połysku, odcieniami kolorystycznymi i różnymi rodzajami szczotkowania efekt końcowy można teraz zobaczyć na drodze. To naprawdę przyjemne uczucie – podkreśla.

Nowe Audi dzwoni na przykładzie kierownicy Audi Q4 e-tron

Na stole obok nas leży duża rolka bardzo cienkiego materiału z naturalnie wyglądającym usłojeniem. – Nowa powierzchnia premium, Linde Sediment Graubraun Naturell, to okleina techniczna – wyjaśnia Annika de Boer. – Opracowaliśmy ją ze szczególnym naciskiem na efekt 3D i wrażenia zmysłowe. Dotykając jej, można wyczuć trójwymiarową strukturę drewna.

Aby pokazać nam, jak powierzchnie premium, takie jak ta, są potem wykorzystywane w samochodzie, projektantki prezentują nam różne wzory produktów: Christina Wittmann i Tiziana Mauri wykładają kilka długich elementów deski rozdzielczej, które z wyglądu przypominają trochę zabawkowe miecze.


Na podstawie arkusza materiału, który nie został jeszcze naciągnięty na próbkę, Tiziana wyjaśnia estetyczny trik w innej nowej wersji powierzchni: „aluminium convergence anthracite”. – Aby docelowe powierzchnie w samochodzie nie wyglądały zbyt masywnie, wizualnie podzieliliśmy design na dwie części. W tym celu pracowaliśmy z dwiema różnymi grafikami i dwoma kierunkami szczotkowania przebiegającymi zgodnie z kształtem projektowanego elementu – mówi Tiziana.


Słoje drewna na powierzchni premium Linde Sediment Grey Brown Naturelle są wyraźnie widoczne.
Portret projektantki Tiziany Mauri.

Położyliśmy szczególny nacisk na efekty 3D i naturalne wrażenia dotykowe

Annika de Boer

Annika de Boer i Christina Wittmann wymieniają się pomysłami na temat materiałów i kolorów

Simona Falcinella rozkłada kawałek tkaniny, którego mamy dotknąć. To najbardziej innowacyjny materiał w pomieszczeniu. To, co czujemy pod palcami, to niemal czarny, masywny materiał, który, dzięki lekkiemu połyskowi, wygląda sportowo, klarownie i w pewien sposób szlachetnie – raczej jak surowiec do futurystycznego projektu haute couture. – Nazywamy go tkaniną techniczną – mówi pragmatycznie. Pytamy o skład tego materiału. – Materiał ten składa się między innymi z odpadów tekstylnych i butelek PET – odpowiada.

Portret projektantki Simony Falcinelli
Przędza, kolor farby i siedzisko są dopasowane.

Zrównoważony rozwój na czasie

Zespół Color & Trim uwzględnił zrównoważony rozwój w projekcie Audi Q4 e-tron ze szczególną pasją – w każdym, nawet najmniejszym detalu. Na przykład wykładzina i tylna półka są wykonane między innymi z materiałów pochodzących z recyklingu. Aby dać nam wyobrażenie o wielkości tej powierzchni, specjalnie na naszą wizytę projektantki przyniosły cały kawałek wykładziny prosto z produkcji. Później nabywcy praktycznie nie zauważą, że wykładzina zajmuje największą powierzchnię w całym samochodzie. Biorąc pod uwagę dużą ilość materiału, tym ważniejsze są jej wartości wewnętrzne. – Spód wykładziny wykonano z odrzutów tekstylnych, np. wełny i bawełny, być może nawet z waszych starych dżinsów – wyjaśnia Annika. – Z kolei miękki materiał wierzchni został wyprodukowany między innymi z butelek PET pochodzących z recyklingu i ponownie przetworzonego granulatu.

Próbki włókien pochodzących z recyklingu zastosowanych we wnętrzu początkowo w oryginalnym stanie.
Włókna pochodzące z recyklingu są prasowane w małe arkusze podczas dalszego przetwarzania.

Colour & courage

Kiedy niechętnie się żegnamy, bogaci o nowe wrażenia dotykowe i wzrokowe, i po raz ostatni przechodzimy razem przy już nie tak porządnie ułożonych błotnikach, chcemy jeszcze wiedzieć, czy zespół może wskazać swój ulubiony kolor z palety lakierów Audi Q4 e-tron. Faktycznie wszystkie ekspertki są zgodne: opcjonalnie dostępny odcień fioletowy Aurora jest wyjątkowo oryginalny. – Fioletowy jest kulturowo kojarzony z luksusem, a psychologicznie – z ideą transformacji – wyjaśnia Simona Falcinella, wchodząc w szczegóły wyników badań naukowych. – Żyjemy teraz w okresie przemian i Audi komentuje to odważnym kolorem. W ten sposób wybrany odcień idealnie pasuje również do charakteru Audi Q4 e-tron: idealnie wyważonego połączenia sportowego charakteru i wyrafinowania.

Fioletowy jest kulturowo kojarzony z luksusem, a psychologicznie – z ideą transformacji

Simona Falcinella

Nowy kolor lakieru „Aurora Violet” Audi Q4 e-tron można zobaczyć na próbkach materiałów.