Acquire
Wizja reprezentowana przez nowe Audi activesphere concept > Design > Audi Polska | Przewaga dzięki technice
Audi Polska | Przewaga dzięki technice Design
Wizja reprezentowana przez nowe Audi activesphere concept

Wizja reprezentowana przez nowe Audi activesphere concept

Wiosną 2023 roku Audi zaprezentowało Audi activesphere concept*. Marc Lichte, Head of Design Audi, opowiada o aktywnym stylu życia, wrażeniach quattro i maksymalnej estetyce.

Tekst: Bernd Zerelles - Zdjęcia: Andi Mayr, AUDI AG Czas czytania: 4 min

 Sylwetka koncepcji Audi activesphere.

Marc, wiosną Audi przedstawiło światu czwarty samochód koncepcyjny z serii sphere. Jakie jest nowe Audi activesphere concept*?
Na pewno wyjątkowe. (uśmiech) Audi activesphere concept* łączy dwa światy, które dotychczas jeszcze nie zostały połączone: masywny samochód terenowy i eleganckie, piękne coupé. Audi jest marką progresywną. Naszą ambicją jest inspirowanie nowymi ideami. To samochód maksymalnie estetyczny i pełen kontrastów: ciepłe i zimne kolory, samodzielne prowadzenie i jazda autonomiczna, kanciaste i opływowe kształty, prostota, a jednocześnie wyrafinowane rozwiązania techniczne.

Jak narodziła się idea tego samochodu koncepcyjnego?
Najlepszymi miejscami do obserwacji trendów są obecnie między innymi Pekin w Chinach i Kalifornia w USA. Szczególnie w Malibu popularna jest „car culture”. W tych miastach mamy studia Audi Design. Zawsze pytam moje zespoły w tych studiach: „What’s next?” – „Jaka będzie następna ważna rzecz?”. Bo tylko kiedy tak się myśli, tworzy się coś naprawdę nowego. Ludzie w Kalifornii prowadzą bardzo aktywny styl życia: rano przed pracą surfują, w weekend wyjeżdżają za miasto. Najczęściej robią to swoimi SUV-ami. Ale kiedy jadą do miasta coś zjeść, biorą drugi samochód. Elegancki.

Zapytaliśmy się: co by było, gdybyśmy stworzyli samochód, który łączy te dwa bieguny? I tak w studiu designu w Malibu powstał pomysł Audi activesphere concept*. Nawiasem mówiąc, ten samochód idealnie pasuje także do mojego stylu życia.

  Portret Marca Lichte.
 Marc Lichte szkicuje pojazd.

Audi activesphere concept* połączy dwa światy, które dotychczas jeszcze nie zostały połączone: masywny samochód terenowy i eleganckie, piękne coupé.

Marc Lichte

 Marc Lichte gestykuluje.

Opisz nam, proszę, swój styl życia.
Prowadzę dokładnie to, co nazywa się aktywnym stylem życia. Po długim dniu pracy i w weekendy jestem zawsze poza domem. Wiosłuję, jeżdżę na nartach, na rowerze górskim, pokonuję 70 km na rowerze gravelowym, pływam żaglówką lub jachtem. Świeże powietrze, woda, żywioły – to lubię, to jest mój świat. Zarówno swojemu sprzętowi sportowemu, jak i samemu sobie stawiam zawsze wysokie wymagania odnośnie do perfekcji i osiągów. Z takim samym nastawieniem i pasją podchodzę do projektowania samochodów: projekt musi być zawsze idealny, estetyka połączona z osiągami, perfekcja w każdym detalu.

Co oznacza samochód skrojony na miarę takiego właśnie stylu życia? Możesz powiedzieć coś o języku designu Audi activesphere concept*?
Audi activesphere concept* stanowi kolejny krok w języku designu samochodów koncepcyjnych Audi sphere. Napędza mnie kreowanie czegoś ponadczasowego. Zredukowany design to dla mnie design, który będzie długo aktualny. Formy, które będą odbierane jako piękne także w przyszłości.

Przy Audi activesphere concept* braliśmy także pod uwagę, że sednem DNA Audi ciągle jest quattro, nasza wiodąca technika napędu od dziesięcioleci. I to jest w wyraźny sposób widoczne w stylistyce Audi activesphere concept*. Samochód jest bardzo ponadczasowy, ale jednocześnie progresywny i będzie się wyróżniał. Prosta forma, maksymalnie zredukowana, a jednak atletyczna. Ale podobnie jak przy formułowaniu podstawowej idei samochodu, także tutaj zastanawialiśmy się: jaki jest kolejny poziom quattro? Odpowiedź: quattro jest nie tylko technologią lub elementem stylistycznym – quattro jest doznaniem.

 Detale konstrukcyjne koncepcji Audi activesphere.
 Marc Lichte pokazujący szczegół na ekranie cyfrowym.

Quattro, sedno DNA Audi, jest doznaniem.

Marc Lichte

Możesz jeszcze coś powiedzieć o przeznaczeniu Audi activesphere concept*?
Będzie towarzyszem, który wszędzie niezawodnie cię dowiezie. Nawet w dzień powszedni zapewni ci poczucie przygody i wolności. Będziesz wiedział, że w każdej chwili możesz wsiąść do Audi activesphere concept* i objechać świat, pojechać, dokądkolwiek chcesz, niezależnie od tego, jakie drogi tam prowadzą.

Druga rzecz: możesz zabrać sprzęt potrzebny przy aktywnym stylu życia. Audi activesphere concept*, podobnie jak inne koncepcyjne modele sphere, będzie bardzo zmienne. Ten samochód to przeżycia i doznania w czystej postaci, w każdej chwili i każdym miejscu. Krótko mówiąc: z Audi activesphere concept* możesz łączyć przygodę z perfekcją. To samochód bezkompromisowy. To mój samochód.

 Marc Lichte na rowerze górskim.