Acquire
Szybkie ładowanie premium w mieście > Zrównoważony rozwój > Audi Polska | Przewaga dzięki technice
Audi Polska | Przewaga dzięki technice Zrównoważony rozwój
Szybkie ładowanie premium w mieście

Szybkie ładowanie premium w mieście

W Zurychu znajduje się drugi na świecie Audi charging hub. Miejska stacja szybkiego ładowania umożliwia ładowanie z mocą do 320 kW*.

Tekst: Bernd Zerelles - Zdjęcia: Tom Lüthi Czas czytania: 4 min

Stacje ładowania z dachem przy hubie ładowania Audi.

Kierowcy samochodów elektrycznych znają tę sytuację: gdy ustawią w aplikacji ładowania filtr na moc 150 kW i wyższą, na ogół nie znajdą w centrum miasta żadnej spełniającej takie wymagania stacji. Najczęściej punkty szybkiego ładowania można znaleźć tylko przy często uczęszczanych autostradach. Tę lukę, brakującą infrastrukturę do szybkiego ładowania w przestrzeni miejskiej, zapełnia Audi charging hub. Po pierwszym na świecie Audi charging hub w Norymberdze od początku listopada 2022 r. także mieszkańcy Zurychu mogą korzystać z czterech punktów ładowania o mocy do 320 kW* każdy.

Ralph Hollmig, Project Lead Audi charging hub, wyjaśnia: „Pilotażowy projekt Audi charging hub w Norymberdze pokazał, że nasza wyjątkowa koncepcja idealnie trafia w zapotrzebowania. Miejska infrastruktura do ładowania skierowana jest przede wszystkim do kierowców poruszających się tylko po obszarze miasta i stanowi atrakcyjną alternatywę dla domowych ładowarek Wallbox”.


Miejska infrastruktura do ładowania skierowana jest przede wszystkim do kierowców poruszających się tylko po obszarze miasta i stanowi atrakcyjną alternatywę dla domowych ładowarek Wallbox.

Ralph Hollmig

Elektryczne Audi w hubie ładowania Audi.
Hub ładowania Audi, w tle wieżowce.

Punkty ładowania HPC w mieście

Audi charging hub zlokalizowany jest w pulsującej życiem części Zurychu, w dzielnicy bankowej Oerlikon, bezpośrednio przed parkingiem zuryskich targów (Hagenholzstrasse 48, 8050 Zurych). Ponieważ w najbliższej okolicy znajduje się wiele sklepów, restauracji i punktów usługowych, w Zurychu, inaczej niż w Norymberdze, można było zrezygnować z przestrzeni, w której kierowcy czekają na naładowanie samochodu. Dwa duże ekrany informują o okolicznych ofertach usługowych i prezentują propozycję spędzenia czasu podczas ładowania samochodu.


Cztery zadaszone punkty ładowania HPC (High Power Charging) mają uchylne ramię, które umożliwia wygodne ładowanie pojazdów niezależnie od miejsca, w którym znajduje się gniazdo do ładowania. Wysokość paneli obsługowych można zmieniać, a drogi między dystrybutorem i samochodem są wystarczająco szerokie, by mogły się po nich poruszać osoby na wózkach inwalidzkich.


Rezerwacja punktu ładowania w aplikacji myAudi

Z Audi charging hub może korzystać każdy samochód elektryczny niezależnie od marki, który ma popularne w Europie złącze do ładowania CCS. Właściciele Audi mają dodatkowo możliwość bezpłatnej rezerwacji przez aplikację myAudi punktu ładowania na 45 minut. Rezerwacja jest utrzymywana przez pierwsze 15 minut, a jeżeli kierowca z niej nie skorzysta, punkt ładowania zostanie udostępnionym innym użytkownikom. Jeśli w momencie przyjazdu zarezerwowany punkt będzie jeszcze zajęty, nastąpi automatyczne przeniesienie rezerwacji na inny punkt.


Technicznym sercem Audi charging hub są tzw. ladecubes – modułowe kontenery, w których oprócz infrastruktury do ładowania znajdują się także używane, uzdatnione baterie litowo-jonowe ze zdemontowanych samochodów testowych Audi. Te tzw. baterie second-life służą jako buforowe magazyny energii. Dzięki nim system Audi charging hub nie ma dużych wymagań odnośnie do energii elektrycznej dostarczanej z lokalnej sieci i jest podłączony do istniejącej sieci niskiego napięcia. Audi charging hub wykorzystuje wyłącznie prąd ze źródeł odnawialnych, a instalacja fotowoltaiczna na dachach kontenerów dostarcza dodatkową energię.


Audi charging hub może naładować dziennie do 60 samochodów elektrycznych. A zanim mieszkańcy innych miast zaczną być zazdrośni, na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość: w 2023 r. pojawiły się kolejne Audi charging huby – w Berlinie, Salzburgu i Monachium. Kierowcy samochodów elektrycznych z tych miast, którzy nie mają możliwości ładowania w domu, mogą naładować baterie nie tylko w łatwy sposób, lecz przede wszystkim dużo szybciej niż na innych stacjach ładowania.


Uchylne ramię przy każdym punkcie ładowania HPC pozwala na wygodne ładowanie samochodów niezależnie od lokalizacji złącza.
nstalacja fotowoltaiczna na dachu Audi charging hub dostarcza dodatkową energię.

Nowe usługi w Audi charging hub w Norymberdze

Audi charging hub z poczekalnią w Norymberdze zostało wyróżnione nie tylko prestiżową nagrodą „Red Dot Award 2022“ w kategorii „Brands & Communication“, lecz również „ABC Best of Best Award 2022“ w kategorii „Mobility & Innovation“.


Klienci Audi charging hub w Norymberdze mogą już dzisiaj korzystać z następujących usług: dostawy just-in-time żywności, automatów gastronomicznych z wysokiej jakości produktami, mobilnej pielęgnacji samochodu, stacji wymiany akumulatorów dla rowerów elektrycznych i wypożyczalni elektrycznych skuterów. Naturalnie możliwe jest także skorzystanie z jazdy próbnej Audi Q4 e-tron i Audi RS e-tron GT*.