Czy można więc powiedzieć, że doświadczenie użytkownika zmienia się dzięki temu, że zastosowanie projekcji zamiast klasycznych wyświetlaczy pozwala na wykorzystanie całego wnętrza pojazdu?
Bartos Scharmach: Audi grandsphere concept nie ma już klasycznej deski rozdzielczej, we wnętrzu jest zatem więcej przestrzeni. Dzięki projekcjom rzutowanym na powierzchnie architektury wnętrza - w tym przypadku drewniane - nie jesteśmy już skazani na prostokątne wyświetlacze. Projektanci nie narzucają już rozmieszczenia interfejsów. To użytkownicy decydują o tym, gdzie znajdzie się interfejs do interakcji między człowiekiem, a maszyną. Chcemy zaskakiwać. Gdy wsiadasz do samochodu, nie widzisz żadnych nieaktywnych wyświetlaczy, żadnych czarnych, martwych powierzchni, bo właśnie tak je nazywamy. Nie ma żadnych narzucających ograniczenia ekranów. W Audi grandsphere concept rzutujemy obrazy na określone powierzchnie, a w zależności od potrzeb możemy je powiększać lub zmniejszać. Co więcej, dzięki projektorowi możemy wyświetlać obraz w dowolnym miejscu w samochodzie i w ten sposób stworzyć żywe wnętrze. A po wyłączeniu projektorów nie pozostaną w nim żadne puste ramki ekranów.
Xenia Sichwardt: W przypadku Audi grandsphere concept bardzo istotna była dla nas kwestia designu bezramkowego, który nie narzuca na powierzchnię ograniczeń, wynikających ze sztywnego rozmieszczenia ekranów. W efekcie użytkownik cieszy się swobodą, jeśli chodzi o prezentację informacji – pojawiają się one tam, gdzie ich rzeczywiście potrzebuje. Potrzeby podróżnych są na pierwszym miejscu – tak właśnie rozumiemy podróżowanie pierwszą klasą.
Jak zintegrować materiały z interfejsem użytkownika?
Xenia Sichwardt: Zaczęliśmy od wyobrażenia sobie wnętrza samochodu bez żadnych wyświetlaczy, za to wypełnionego powierzchniami z materiałów naturalnych, na przykład drewna. Ponieważ każdy kawałek drewna jest jedyny w swoim rodzaju, zawsze tworzy się coś niepowtarzalnego. Dla nas, projektantów UI, odkrywanie tego nowego rodzaju interfejsu jest bardzo pasjonujące. Co się właściwie stanie, gdy połączymy projekcje z naturalnymi materiałami? Jaki interfejs otrzymamy? Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do ekranów jako szklanych powierzchni, zatem projekcje na drewnie to nowy kierunek. A przecież my, ludzie, jesteśmy przyzwyczajeni do naturalnych materiałów, bo czujemy się komfortowo, gdy otacza nas natura.