Acquire
Designer między światami > Design > Audi Polska | Przewaga dzięki technice
Audi Polska | Przewaga dzięki technice Design
Designer między światami

Designer między światami

Andrés Reisinger jest uznawany za jedną z najważniejszych twórczych osób naszych czasów. Zainspirowany Audi grandsphere concept* stworzył immersyjną, eksperymentalną instalację cyfrową, którą Audi zaprezentuje w ramach Design Miami.

Tekst: Wiebke Brauer - Zdjęcia: Reisinger Studio, Michael Krosny Czas czytania: 5 min

“Hortensia Chair” stoi w wirtualnym krajobrazie.

Rzemiosło designera, mówi Andrés Reisinger, wykracza daleko poza czystą estetykę. „Design ma potencjał tworzenia zmian, przekształcania otaczającego nas świata i kształtowania przyszłości.” Świadoma percepcja teraźniejszości, jej interpretacja i kształtowanie przyszłości – w swoich projektach Andrés Reisinger wymazuje granicę między fikcją a rzeczywistością oraz relację między przestrzenią wirtualną a fizyczną. To właśnie zdaniem wielu czyni z niego jednego z najbardziej nonkonformistycznych i najbardziej znaczących designerów i artystów naszych czasów.

Urodzony w Argentynie, mieszkający obecnie w Barcelonie artysta został w 2019 roku zaliczony do grona ADC One Club Young Guns, rok później dołączył do Forbes 30 Under 30 w Europie. Międzynarodowa prasa zalicza go do grupy wizjonerskich twórców i projektantów, którzy swoimi pracami wywierają wpływ na nasz świat. Na początku ubiegłego roku Reisinger wystawił na aukcji „The Shipping” na rynku NFT Nifty Gateway dziesięć cyfrowych obiektów, pięć z nich ma swój fizyczny odpowiednik, wszystkie dziesięć może być wykorzystywanych cyfrowo w każdym open world. Między tymi dziełami był też „Hortensia Chair”, który rok wcześniej przyniósł Reisingerowi sławę.

“Hortensia Chair” stoi na dziedzińcu katedry w Mediolanie.
Portret Andrésa Reisingera.

Wtedy projekt „Hortensia Chair” wyglądał jak z innego świata, oblepiony różowymi płatkami kwiatów, pastelowa chmura. Gdy Andrés Reisinger umieścił projekt w lipcu 2018 roku na swoim kanale na Instagramie, dzieło natychmiast odniosło sukces i napłynęło wiele zamówień. Tylko że ten mebel był jedynie renderingiem 3D. Reisinger zabrał się jednak do pracy i przeniósł fotel do realnego świata. Z wirtualnego hitu zmienił się w prawdziwy obiekt i uczynił Andrésa Reisingera gwiazdą. Dzisiaj fotel, wykonany z ponad 30 tysięcy laserowo wyciętych płatków kwiatów, można skonfigurować w sieci i kupić. Hortensia Chair był również wystawiany wielokrotnie w galeriach i muzeach na całym świecie.

Reisinger jest multitalentem, który wykorzystuje współpracę z innymi twórcami, by sprawdzić i przesuwać granicę tego, co wykonalne. Można zatem zobaczyć już dzisiaj rezultat jego współpracy z Audi związanej z Audi grandsphere concept2 oraz zaprezentowany w 2021 roku krótki film „Arcadia”. Jest to interdyscyplinarne NFT stworzone razem z muzykiem i zdobywcą Grammy André Allen Anjos oraz poetką Arch Hades. Niezwykłe jest to, z jaką naturalnością Reisinger zaciera pozornie uniwersalne rozumienie wyobrażenia i konkretu i z jaką lekkością porusza się między analogowym a cyfrowym światem. Na pytanie, jaka idea naszego społeczeństwa kryje się za jego dziełami, Reisinger powiedział kiedyś: „Idea społeczeństwa, które może żyć jednocześnie w cyfrowym i fizycznym świecie. Bardziej niż wizja społeczeństwa interesuje mnie jednak wizja ludzkiego doświadczenia.”


“Sunlight Chair” projektu Reisingera “Terrace North”.

Aby zrozumieć, co Reisinger ma na myśli, trzeba wiedzieć, że intensywnie zajmuje go związek między człowiekiem a naturą. Jego głównymi źródłami inspiracji, jak mówi, były zawsze kryształy, kwiaty i ludzkie ciało w swojej formie i teksturze. Zdaniem Reisingera, szczególnie w świecie cyfrowym stosunek do tego, co żyje, jest bardzo ważny. Drugim aspektem, który inspiruje Reisingera przy jego projektach, są emocje, jakie budzą jego dzieła. Dużą rolę odgrywa sprzeczność: projekty Reisingera są wprawdzie koncepcyjne i bardzo nowoczesne, jednocześnie jednak przystępne. Krajobrazy są surrealistyczne, ale przekazują  także uczucie komfortu i wrażliwość. I właśnie ta interferencja tego, co obce i tego, co znane, czyni projekty Reisingera tak wyjątkowymi. Często mówi przy tym o „naturalnych materiałach”, co na pierwszy rzut oka wydaje się myląco analogowe. To, co Reisinger ma przy tym na myśli, to uczucie, jakie te materiały wywołują, jak przy cyfrowym „Winter House” zaprojektowanym razem z hiszpańską architektką Alba de la Fuente. W tym domu chciałoby się mieszkać i żyć. Nie odgrywa przy tym prawie żadnej roli, czy chodzi o prawdziwą, czy wirtualną przestrzeń. Dla Reisingera jest jasne, co nas będzie poruszało w przyszłości: idee, które nas dotykają, mimo że nie trzeba ich dotykać. Projekt ten jest pierwszym krokiem w kierunku rozbudowy Reisinger Studio w biuro architektury wirtualnej.

 Wnętrze Domu Zimowego
Dom Zimowy na zewnątrz

W wirtualnym świecie wszystko może się udać. Jeżeli można sobie coś wyobrazić, można to również stworzyć.

Andrés Reisinger

 

W 2018 roku Reisinger założył swoje studio w Barcelonie. I dokładnie tam, w jego atelier w dzielnicy artystów Poblenou, powstała także cyfrowa kompozycja, do stworzenia której designer musiał dokładnie poznać Audi grandsphere concept*. Dla Audi przyszłość jest przestrzenią pełną możliwości, idei i innowacji, która – zaprojektowana od wewnątrz na zewnątrz, stawia człowieka w centralnym punkcie. Andrés Reisinger wyodrębnił idee komfortu, relaksu i immersyjnych przeżyć. Wykorzystuje swoje rozumienie tekstur, form i światła, aby zacierać granice między rzeczywistością a fikcją. Design, mówi Reisinger, ma wolność, by tworzyć rzeczy, kształtować je i zmieniać ich formę. Nie ma granicy tego, co wykonalne: „W cyfrowym świecie może się wydarzyć wszystko. To, co można sobie wyobrazić, można też stworzyć.”

To, co Andrés Reisinger sobie wyobraził i stworzył w związku z Audi grandsphere concept*, można zobaczyć od 29 listopada na kanałach mediów społecznościowych @audiofficial i na Design Miami.