Acquire
Innowacyjne schładzanie > Design > Audi Polska | Przewaga dzięki technice

Innowacyjne schładzanie

Innowacyjne lakiery będą w przyszłości odgrywać kluczową rolę w segmencie elektrycznej mobilności w Audi. Pigmenty odbijające światło przynoszą prawdziwą rewolucję.

Tekst: Birte Mußmann – Zdjęcia: Robert Fischer Czas czytania: 2 min

Solar Sky

W dziedzinie elektrycznej mobilności w Audi lakier może w przyszłości stać się kolejnym, obok takich dziedzin jak aerodynamika czy konstrukcja kół, czynnikiem decydującym o poprawie zasięgu pojazdu. Jak to dokładnie działa, można zilustrować na przykładzie lakieru Audi Q4 e-tron concept*. Projektanci Audi wybrali dla nadwozia pojazdu koncepcyjnego bardzo szczególny lakier. Kolor nosi nazwę „Solar Sky” i został opracowany wspólnie z BASF Coatings.


 Widok z boku Audi Q4 e-tron concept

Pigmenty odbijają część światła słonecznego

Lakier nadwozia może zapobiegać zbytniemu nagrzewaniu się wnętrza pojazdu podczas upalnej pogody. Jest to możliwe dzięki specjalnym pigmentom, które odbijają krótkofalową część światła słonecznego w zakresie promieniowania podczerwonego. Promieniowanie podczerwone stanowi około 50 procent promieniowania słonecznego, które dociera do Ziemi. Większość powierzchni absorbuje je i nagrzewa się, a energia promieniowania jest przekształcana w energię cieplną. Promieniowanie podczerwone – inaczej cieplne – należy do części widma niewidocznej dla człowieka, w przeciwieństwie do spektrum kolorów. Mimo to potrafimy je dostrzec ze względu na silne nagrzewanie się takich przedmiotów jak karoseria samochodu. Specjalistyczny lakier łagodzi ten efekt.


Solar Sky

Zmniejszone nagrzewanie powierzchni nadwozia, które przekłada się na niższą temperatury we wnętrzu, ogranicza konieczność użytkowania klimatyzacji. Wynika z tego dość prosta, ale mimo to oczywista kalkulacja: mniejsze zastosowanie środków technicznych do schłodzenia wnętrza pozwala zaoszczędzić energię, którą można wykorzystać w innych obszarach. Jeśli ta „uwolniona” energia zostanie wykorzystana do napędu pojazdu, dzięki oddziaływaniu zastosowanych pigmentów lakier w połączeniu z systemem klimatyzacji może zapewnić zarówno przyjemny chłód we wnętrzu, jak i większy zasięg w kontekście ładowania akumulatora w trasie.


Przyszłość innowacyjnych lakierów w Audi

Innowacyjny lakier to także spojrzenie w przyszłość elektrycznej mobilności w Audi, ponieważ lakier nadwozia Audi Q4 e-tron concept* to przedsmak przyszłej palety kolorów Audi w produkcji seryjnej dla nadchodzących modeli z napędem wyłącznie elektrycznym. W późniejszym czasie dostępne będą również inne kolory. W przyszłości specjalny lakier nadwozia może nie tylko zapewnić innowacyjne chłodzenie wnętrza modeli Audi z napędem elektrycznym w czasie upałów, ale także zaoferować więcej możliwości indywidualizacji.