Acquire
Audi activesphere concept: towarzysz aktywnego stylu życia > Przyszłość > Audi Polska | Przewaga dzięki technice
Audi Polska | Przewaga dzięki technice Przyszłość
Audi activesphere concept: towarzysz aktywnego stylu życia

Audi activesphere concept*: towarzysz aktywnego stylu życia

Sportowy, emocjonujący, elegancki: czwarty samochód koncepcyjny Audi z serii sphere jest wszechstronnym crossoverem coupé z napędem quattro i innowacyjną koncepcją obsługi.

Tekst: AUDI AG – Zdjęcia: Ole Westermann Czas czytania: 7 min

Audi activesphere concept pokazane ukośnie od tyłu.

Po trzech modelach koncepcyjnych – Audi skysphere concept* (roadster), Audi grandsphere concept* (limuzyna) i Audi urbansphere concept* (koncepcja wnętrza) – Audi prezentuje czwarty samochód elektryczny z serii sphere: Audi activesphere concept*. Pokazuje on, jak Audi myśli o przyszłości mobilności – w tym przypadku skrojonej na miarę aktywnego stylu życia.
Jak wszystkie koncepcyjne auta serii Sphere, także Audi activesphere concept* pozostawia kierowcy swobodę wyboru, czy chce sam prowadzić, używając kierownicy i pedałów, czy w sprzyjających warunkach zdecyduje się na jazdę autonomiczną*.
Nadwozie Audi activesphere concept* jest zdominowane przez duże szklane płaszczyzny, stanowiące połączenie między wnętrzem a otoczeniem. Nie tylko dach coupé wykonany jest ze szkła, lecz również po raz pierwszy przeźroczysta jest typowa dla marki Audi przednia osłona Singleframe. Natomiast przeszklenia w dolnej części drzwi pozwalają obserwować to, co na zewnątrz, co przydaje się szczególnie podczas jazdy w terenie.

 Wielkoformatowe powierzchnie szklane.
 Pojedyncza rama Audi jest przezroczysta.
 Pojedyncza rama Audi jest przezroczysta.

Wszechstronna zmienność

Tylna część nadwozia eleganckiego coupé klasy wyższej powstała z myślą o aktywnym stylu życia klientów. Na przykład tył typu sportback można zmienić w otwartą przestrzeń ładunkową. Przeźroczysta tylna szyba nasuwa się wtedy na dach Audi activesphere concept* tak, że tworzy z nim prawie jedną płaszczyznę, a pionowy element tyłu przesuwa się do pozycji poziomej. Powstaje powierzchnia ładunkowa jak w pickupie, na której można przewozić rowery (uchwyty są już wbudowane), deski lub inny sprzęt sportowy.
W konfiguracji ze skrzynią ładunkową wnętrze za tylnymi siedzeniami zostaje zamknięte szybą dla osłony przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi. Naturalnie zmiany zewnętrzne nie mają żadnego wpływu na ilość miejsca we wnętrzu.
Elegancja i sportowy charakter sylwetki sportback pozostają zachowane także po takiej transformacji. Wysuwany bagażnik na narty również nie psuje pięknej linii nadwozia. Jest wbudowany w dach i praktycznie niewidoczny. Dla łatwego mocowania nart można go przesunąć do tyłu i w dół. Po umieszczeniu nart bagażnik wraca do swojej pozycji na dachu.

 Dwa elektryczne rowery górskie w skrzyni ładunkowej.
 Widok z boku do wnętrza.

Możliwości napędu quattro

 

Gdy Audi activesphere concept* przechodzi w tryb offroad, prześwit wynoszący 208 mm zwiększa się o 40 mm. Charakterystyczne pionowe elementy w metalowych listwach z przodu, z tyłu i po bokach nadwozia poniżej drzwi podnoszą się i sygnalizują tryb offroad również na zewnątrz.

Naturalnie nie tylko wygląd zewnętrzny Audi activesphere concept* świadczy o jego umiejętnościach terenowych. Auto ma także elektronicznie regulowany napęd na wszystkie koła quattro. Dwa silniki, jeden na przedniej, jeden na tylnej osi, oferują moc całkowitą 325 kW i moment obrotowy 720 Nm, dostępne, jak we wszystkich samochodach elektrycznych, natychmiast po uruchomieniu.

Silniki elektryczne zasilane są z akumulatora trakcyjnego umieszczonego między osiami i dysponującego pojemnością 100 kWh. Dzięki 800-woltowej technice ładowania akumulator Audi activesphere concept* można ładować na stacjach szybkiego ładowania z mocą do 270 kW.

Obręcze Audi activesphere concept* również podkreślają jego terenowy charakter. Ruchome segmenty, które w trybie onroad są zamknięte, by uzyskać lepszą aerodynamikę, w trybie offroad otwierają się, umożliwiając skuteczną wentylację hamulców.


 Zbliżenie bocznego obszaru pod drzwiami w trybie terenowym.
 Wnętrze koncepcji Audi activesphere.

Nowy wymiar

 

Dzięki okularom mixed-reality* uzyskuje się w Audi activesphere concept* dostęp do wirtualnych elementów obsługowych i treści. Są one wyświetlane w okularach w zależności od kontekstu – gdy kierowca spojrzy na odpowiednie elementy interfejsu użytkownika, system rozpozna jego zainteresowanie i aktywuje funkcję, na której kierowca skupił wzrok. Różne poziomy uszczegółowienia zapewniają, że nawet przy bardziej kompleksowych funkcjach obsługa jest intuicyjna. Przestrzenna, oparta na gestach interakcja dopasowuje się do użytkownika i reaguje w czasie rzeczywistym, dostosowując odpowiednio funkcje samochodu i cyfrowe treści.

Możliwości tej innowacyjnej technologii są bardzo duże. Na przykład w trybie offroad w bezpośrednim polu widzenia kierowcy na rzeczywisty obraz otoczenia mogą zostać nałożone grafiki z topografią terenu oraz wskazówki z nawigacji i informacje o punkcie docelowym. Okulary można stosować także poza samochodem, na przykład przy wyznaczaniu trasy rowerowej, na nartostradach lub poza nimi. Te wyjątkowe okulary uczynią aktywny styl życia jeszcze bardziej niezwykłym.

Kobieta-kierowca przed Audi activesphere concept na tle gór.