Acquire
Nowa jakość zelektryfikowanej jazdy > Technologia > Audi Polska | Przewaga dzięki technice

Nowa jakość zelektryfikowanej jazdy

Dzięki nowo opracowanej platformie Premium Platform Electric (PPE), Audi Q6 e-tron* wyznacza nowe standardy w zakresie zasięgu, wydajności i ładowania oraz stylistyki.

Tekst: Patrick Morda – Zdjęcia: AUDI AG, Robert Fischer

Nadia Riaz-Ahmed
Czas czytania: 4 min

Widok z boku na nowe Audi Q6 e-tron.

Audi rozszerza swoją ofertę pojazdów całkowicie elektrycznych o nowe Audi Q6 e-tron*. Nowy SUV imponuje osiągami jezdnymi, wydajnością ładowania, dużym zasięgiem i nową koncepcją wnętrza. To wszystko było możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanej platformie dedykowanej e-mobilności. Modele Audi Q6 e-tron* są pierwszymi modelami marki zbudowanymi na nowej platformie Premium Platform Electric (PPE), którą Audi opracowało wspólnie z Porsche.

„Wspaniałą rzeczą w PPE jest jej wysoki stopień elastyczności” – mówi Peter Hirschfeld, odpowiedzialny za marketing Audi Q6 e-tron*, a także za modele, które w przyszłości będą budowane na tej platformie. PPE działa jak system modułowy, który pozwala dostosować rozstaw osi, rozstaw kół i wysokość pojazdu w zależności od wymagań projektowanego samochodu. Premium Platform Electric, jego zdaniem, to duży krok naprzód w projektowaniu mobilności elektrycznej klasy premium i idealnie wpisuje się w motto "Przewaga dzięki technice".


Zaprojektowany z myślą o elektromobilności klasy premium

Układ poszczególnych podzespołów w pojazdach elektrycznych daje większą swobodę podczas projektowania niż pojazdy spalinowe. „Dzięki temu nasi klienci i klientki uzyskują widoczne i namacalne korzyści, na przykład pod względem estetyki lub przydatności do codziennego użytku”. Przy projektowaniu PPE szczególny nacisk położono na wygląd zewnętrzny, umożliwiając uzyskanie długiego rozstawu osi i krótkich zwisów, które charakteryzują segment premium. "Nadaje to sportowego charakteru i stylistyki, które są wpisane w DNA Audi", wyjaśnia Hirschfeld.

Dodatkowo, połączenie napędu elektrycznego z długim rozstawem osi zapewnia więcej miejsca w środku auta. „Daje nam to możliwość wprowadzania dodatkowych rozwiązań i wyposażenia, które chcemy oferować użytkownikom Audi” – mówi Hirschfeld i dodaje, że wszystko jest planowane biorąc pod uwagę perspektywę kierowcy i pasażerów: „Moim zadaniem w Audi jest myślenie z punktu widzenia naszych klientów i klientek, uwzględnianie ich wymagań w rozwoju modeli i wprowadzanie tego w życie” .

Animacja techniczna PPE na ekranie.
Peter Hirschfeld

Wachlarz możliwości oferowany przez nowe Audi Q6 e-tron*, zbudowane na platformie PPE, jest naprawdę imponujący.

Peter Hirschfeld

Widok z boku na nowe Audi Q6 e-tron.

Perspektywa użytkowników
Oprócz atrakcyjnej stylistyki, Peter Hirschfeld koncentruje się na trzech innych tematach, które są niezbędne dla nowoczesnej mobilności i które również odegrały kluczową rolę w rozwoju PPE: „Ludzie oczekują przede wszystkim, że w pełni elektryczne Audi będzie miało zasięg odpowiedni do długich podróży, wysoką wydajność ładowania i typowe dla Audi wrażenia z jazdy”. Ulepszenia akumulatorów i silników elektrycznych stosowanych w pojazdach na platformie PPE, znacznie zmniejszyły zużycie energii. Jednocześnie znacznie zwiększono takie czynniki, jak współczynnik gęstości mocy, tj. kilowatów na kilogram masy pojazdu, oraz współczynnik momentu obrotowego, tj. niutonometrów na kilogram masy pojazdu. „Inżynierowie projektujący platformę PPE, pracowali nad każdym najmniejszym szczegółem, poszukując jak największego potencjału do optymalizacji” – wyjaśnia Hirschfeld. Rezultat: W nowym Audi Q6 e-tron* zasięg wynosi do 641 km*.

„Ale jeśli mówimy o zasięgu w związku z pojazdami elektrycznymi, musimy również wspomnieć o szybkości ładowania” – mówi Hirschfeld. PPE jest wyposażony w 800-woltowy pokładowy układ elektryczny, umożliwiający ładowanie Audi Q6 e-tron* z mocą do 270 kW*. Dzięki wydajnemu zarządzaniu temperaturą akumulatora HV, może to umożliwić skok z 10 do 80%* w nieco ponad 20 minut w odpowiednio wyposażonych punktach ładowania. „System zarządzania temperaturą nie tylko chłodzi, ale także przygotowuje akumulator do osiągnięcia wysokiej wydajności ładowania nawet w niskich temperaturach zewnętrznych. Dzięki temu w Audi Q6 e-tron* możliwe jest doładowanie akumulatora w około 10 minut energią wystarczającą na przejechanie do 255 km*".


Zdjęcie portretowe Petera Hirschfelda.
Techniczna animacja rozstawu kół na ekranie.

Wrażenia? Typowe dla Audi pod każdym względem.
Jakie są typowe dla Audi wrażenia z jazdy? „Będzie można tego wkrótce samemu doświadczyć w Audi Q6 e-tron*” – mówi Hirschfeld. Przekonał się o tym już podczas jazd próbnych. Oprócz wrażeń z jazdy obejmuje to również coraz ważniejszą możliwość korzystania z usług cyfrowych. „Dlatego też, równolegle z PPE opracowaliśmy nową architekturę elektroniczną o nazwie E³ 1.2. Charakteryzuje się ona nie tylko wysokowydajną siecią jednostek sterujących i komputerów, ale także integruje liczne usługi cyfrowe istotne dla klienta/ klientki. Najważniejsze jest jednak to, że nowa architektura elektroniczna umożliwia wprowadzanie nowych funkcji i przyszłych innowacji.

To, co opisuje Hirschfeld, można odczuć, wsiadając do nowego Audi Q6 e-tron*. Koncepcja wyświetlania i obsługi została całkowicie zmieniona i pojawiły się nowe funkcje i udogodnienia, na przykład w obszarze nawigacji. E³ zapewnia niczym niezakłócone cyfrowe wrażenia we wnętrzu. „Tworzymy cyfrową scenę i wykorzystujemy przestronność wnętrza do zapewnienia wyjątkowych doznań”. I to zarówno dla osób prowadzących jak i teraz także dla pasażerów i pasażerek, którzy w Audi Q6* e-tron mogą korzystać z własnego, połączonego z siecią ekranu.
„Myślę, że jazda samochodem elektrycznym jest już sama w sobie uzależniająca. Ale uzupełniając ją o ten wachlarz doświadczeń, który oferuje Audi Q6 e-tron*, stworzone w oparciu o PPE - z połączenia układu jezdnego, nowych silników elektrycznych, codziennej użyteczności i przyjemności z użytkowania wnętrza pojazdu - to robi naprawdę wrażenie”.


Wizualizacja wysokości pojazdu na ekranie.
Widok Audi Q6 e-tron z tyłu.
 
Widok Audi Q6 e-tron z przodu.

Pierwszy w swojej klasie

Nowe, w pełni elektryczne Audi Q6 e-tron* poszerza gamę w pełni elektrycznych pojazdów Audi. Dzięki możliwościom oferowanym przez nową platformę Premium Platform Electric, imponuje nowymi doznaniami we wnętrzu, innowacyjną architekturą elektroniczną, zaawansowaną technologią ładowania oraz wyrazistą stylistyką. Odkryj nowego SUV-a klasy premium.