Acquire
AOZ_P_161022_ABdeckeraus_HEADER_DER_STORYSEITE_1300x551px_sRGB.jpg

Jakość. Sprawa pierwszorzędna.

W Centrum Badań nad Aerodynamiką firmy Audi wszystko koncentruje się na dynamice. Efekty badań i testów widać w projektach oryginalnych akcesoriów Audi.

AOZ_A1_151003_STORY_CONTENTBILDER_890x500px_sRGB.jpg

Ten, kto chce wyróżnić się jakością, nie może obawiać się trudności. Audi wyznaczyło sobie tę zasadę jako priorytet w Centrum Badań nad Aerodynamiką w Ingolstadt. To tutaj znajduje się obecnie najcichsze, a jednocześnie najbardziej wydajne miejsce badań nad aerodynamiką pojazdów na świecie. Technologia wizualnie robi ogromne wrażenie: kanały mają 47 metrów długości, a sam wirnik nawiewu – 5 metrów średnicy. Nawiew napędzany jest przez znajdujący się w gondoli silnik elektryczny. Przyspieszony ruch powietrza przepływa przez kanał z czterema kątami zwrotnymi, które zapobiegają tworzeniu się zawirowań i szumów zakłócających. Przed wlotem do odcinka pomiarowego prąd powietrza przechodzi przez trzy sita i jedną dyszę. Powietrze przyspiesza tutaj do 300 km/h właściwie bez żadnych turbulencji i w jednym kierunku – w ten sposób możemy zmierzyć osiągi Audi R8. Nawet najmniejszy detal ma wpływ na odczucia podczas jazdy – już jedna setna współczynnika oporu powietrza cW odpowiada ok. 1 gramowi emisji CO₂ na kilometr. To oznacza, że skala nigdy nie będzie wystarczająco mała.

Oryginalne akcesoria Audi są spełnieniem sportowych ambicji marki. Dzięki temu takie elementy jak nakładki na zewnętrzne lusterka, tylny spojler lub progi boczne są projektowane przy uwzględnieniu jak najlepszej aerodynamiki. Poza tym produkty są sprawdzane pod względem ich stabilności i zachowania w najróżniejszych warunkach klimatycznych. To, co zmusza inżynierów Audi do badań w centrum aerodynamicznym, to nie pogoń za osiągami, tylko dążenie do zadbania o najmniejszy szczegół.

To miejsce jest ciekawe nie tylko dla producentów samochodów, ale również dla najlepszych sportowców, którzy są zainteresowani testami w tunelu aerodynamicznym. Z Centrum Badań nad Aerodynamiką korzystał zespół sportowy Audi Sailing Team Germany podczas przygotowań do igrzysk olimpijskich w 2016 roku. Skoczkowie narciarscy Niemieckiego Związku Narciarzy wykorzystują dane z tunelu aerodynamicznego do znalezienia jak najlepszej pozycji podczas skoku. Z kolei Ian Thorpe, wielokrotny mistrz świata w pływaniu i mistrz olimpijski, udoskonalał tu swój kombinezon pływacki.

Wyżej, szybciej, dalej – zobacz, jak Philipp Buhl, członek Audi Sailing Teams Germany, udoskonala w tunelu aerodynamicznym swoją technikę:

00:00 | 00:00
  • 563x317_01_AOZ_A1_D_161007.jpg
    Więcej niż dynamika.

    Piękno tkwi w szczególe. Zewnętrzne elementy montażowe w specjalnych mocowaniach High Speed.

    Dowiedz się więcej