Acquire
Ochrona danych oznacza uczestniczenie w tworzeniu innowacji > Technologia > Audi Polska | Przewaga dzięki technice
Audi Polska | Przewaga dzięki technice Technologia
Ochrona danych oznacza uczestniczenie w tworzeniu innowacji

„Ochrona danych oznacza uczestniczenie w tworzeniu innowacji”

Peter Gladbach jest pełnomocnikiem ds. ochrony danych osobowych w AUDI AG. W wywiadzie mówi o danych jako sile napędowej nowoczesnej mobilności, opieszałości ustawodawstwa i dynamicznym rozwoju.

Tekst: Patrick Morda - Foto: Dirk Bruniecki Czas czytania: 3 min

Peter Gladbach stoi przy biurku i wygląda przez okno.

Panie Gladbach, gdy w Internecie trafia Pan na pytanie o „ciasteczka”, jak Pan reaguje – zasadniczo odrzuca Pan zgodę, czy też zagłębia się Pan w to, czego dotyczy pytanie?
Odrzucam. Często czytanie tych informacji trwa dłużej, niż korzystanie ze strony internetowej, na którą chce się wejść. To wywołuje niezadowolenie, ale pokazuje dokładnie, jaka jest rozbieżność między ustawowymi wymogami a życiową rzeczywistością.

Często informacje o postępowaniu z danymi są ukryte i użytkownik musi się natrudzić, by się z nimi zapoznać. Irytuje to Pana?
Byłbym zadowolony, gdybyśmy wszyscy generalnie mieli bardziej pozytywne podejście do tych informacji i nie traktowali ich jak zło konieczne, bo takie nie są. Dane są cenne i ważne, jeśli chce się tworzyć cyfrową rzeczywistość i z niej korzystać. Dlatego w Audi próbujemy przekazać informacje o ochronie i bezpieczeństwie danych w sposób możliwie jak najbardziej zrozumiały. 

Rozróżnia Pan ochronę danych i bezpieczeństwo danych. Na czym polega różnica?
Bezpieczeństwo danych to zabezpieczenie zgromadzonych danych przed utratą, kradzieżą i manipulacją. Ochrona danych obiecuje tym, którzy powierzyli przedsiębiorstwu swoje dane osobowe do określonego celu, że będą one wykorzystywane wyłącznie do tego celu. Dlatego ochrona danych jest często rozumiana jako ochrona sfery prywatnej. W zasadzie to nie jest nowa kwestia, ale mamy z nią teraz częściej do czynienia, gdyż cyfrowe połączenie między różnymi aspektami życia jest coraz ważniejsze. Dla Audi ochrona danych zawsze miała duże znaczenie. A teraz staje się coraz bardziej kompleksowa.


Dane są cenne i ważne, jeśli chce się tworzyć cyfrową rzeczywistość i z niej korzystać.

Peter Gladbach

Peter Gladbach stojący przed ciemnymi drzwiami.
Kompas na wyświetlaczu jego telefonu komórkowego.

Z jednej strony wiele osób często odruchowo odrzuca zgodę na gromadzenie danych. Z drugiej strony codziennie w mediach społecznościowych pojawiają się miliony zdjęć. Sprzeczność?
Klienci chętnie przekazują dane wtedy, gdy mają z tego bezpośrednie korzyści. Wrzucisz zdjęcie do sieci, często reakcja pojawi się bardzo szybko. Wyrazisz zgodę na taki czy inny sposób wykorzystywania, reakcja może nie być tak natychmiastowa. Jak mówiłem, chodzi tutaj także o transparentność. Można jednak już stwierdzić, że my jako społeczeństwo tylko w ograniczonym zakresie i w zależności od uwarunkowań kulturowych jesteśmy przygotowani na to, co nam oferuje era cyfryzacji. Ustawodawcy na całym świecie reagują na to nowymi i coraz ostrzejszymi przepisami i wymogami. Między innymi znacznie wzrosły kary dla przedsiębiorstw za naruszenie ochrony danych osobowych. Ochrona sfery prywatnej już od dawna nie jest tylko niemieckim lub europejskim celem.

A jak reagują użytkownicy? Widzi Pan zmiany w ich zachowaniu?
Dla Audi ochrona danych jest bardzo ważna. Każde pojedyncze wykorzystanie danych osobowych jest przez nas dokładnie sprawdzane. Ale naturalnie regularnie docierają do nas pytania użytkowników. To zupełnie normalne. I pytania te są coraz bardziej złożone, gdyż nasi klienci są też coraz lepiej poinformowani. Dzięki temu wykazują też coraz większe zrozumienie. I to uznajemy za szansę.

Za szansę na co?
Na nawiązanie dialogu, wyjaśnianie nieporozumień lub zastrzeżeń. Sytuacja jest tutaj podobna do sytuacji przy klasycznych produktach: zadowoleni klienci są multiplikatorami, a im większe zaufanie do ochrony powierzonych nam danych, tym mocniejsza pozycja wobec konkurencji. Zaufanie jest niezwykle istotne dla przyszłości. Dane są siłą napędową nowoczesnej mobilności.


Gladbach stojący przy biurku i śmiejący się.

Ważne jest, aby stale, także w przyszłości, potwierdzać zaufanie do marki Audi.

Peter Gladbach

Peter Gladbach touching his glasses, looking into the camera.
Peter Gladbach wyglądający przez okno.

Audi oferuje coraz więcej cyfrowych usług i serwisów. W którym miejscu wchodzi do gry Pan i ochrona danych osobowych?
Zgodnie z ustawowymi regulacjami zadaniem pełnomocników ds. ochrony danych osobowych jest umożliwianie rozwoju pomysłów biznesowych w poszczególnych dziedzinach, a nie ich hamowanie. Przepisy o ochronie danych osobowych uznają wykorzystywanie danych osobowych w celach zarobkowych za całkowicie legalne. Oznacza to, że dzięki, a nie wbrew ochronie, możliwe jest prowadzenie działalności i wprowadzanie innowacji. Dlatego już od początku procesu robimy wszystko, aby produkt wprowadzany na rynek był zgodny z naszymi wymogami odnośnie ochrony danych i zapewniał, że klient będzie mógł z niego korzystać spokojnie i bez obaw.

Musi Pan czasem hamować, czy może nowe pomysły na cyfrowe produkty otwierają czasem drogę do zmian w sytuacji prawnej?
Ustawy i przepisy pozostają w tyle za rozwojem społecznym i technologicznym. Jednak ustawy z reguły zawsze zostawiają pewną swobodę interpretacji. Zatem jest w wielu przypadkach możliwe, że innowacje ze strony przedsiębiorstw pozwalają na dopasowanie starych norm do nowej rzeczywistości. Dlatego stale jesteśmy w kontakcie z właściwymi organami nadzoru, by zagwarantować pomysłom naszych kolegów z różnych branż zgodność z przepisami.

Cyfrowe oferty stają się coraz ważniejsze – myśli Pan, że któregoś dnia „data excellence” stanie się ważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie niż design?
Design i wrażenie, jakie robi produkt, zawsze pozostaną ważne, to nie ulega wątpliwości. Ale prawdą jest również, że wygodne cyfrowe połączenie różnych sfer życia naszych klientów stanie się jednym z wyróżników w motoryzacyjnym świecie. Tym ważniejsze jest, by fascynującymi ofertami cyfrowymi oraz skuteczną, transparentną ochroną i postępowaniem z ich danymi osobowymi umacniać i ciągle potwierdzać zaufanie, jakie klienci od dawna mają do marki Audi.