Acquire
Multitalent na greenie: niepowtarzalny styl Troy Mullins > Styl życia > Audi Polska | Przewaga dzięki technice
Audi Polska | Przewaga dzięki technice Styl życia
Multitalent na greenie: niepowtarzalny styl Troy Mullins

Multitalent na greenie: niepowtarzalny styl Troy Mullins

Troy Mullins jest wszechstronnie utalentowana i jako golfistka ustanowiła już światowy rekord. Jednak o swoje miejsce na scenie golfowej musiała mocno walczyć.

Tekst: Nadia Riaz-Ahmed - Zdjęcia: Matthias Fend – Film: Dietrich Mangold Czas czytania: 4 min

Rekord świata, jak mówi Troy Mullins, to tylko „małe trofeum”. Małe, gdyż jej rekord to tylko jeden z wielu sukcesów, i to wcale nie największy, jakie chce  osiągnąć w przyszłości na polu golfowym. W 2017 roku w World Long Drive Mile High Tournament wybiła piłeczkę na 402 jardy (prawie 368 metrów) – większej odległości nie uzyskała jeszcze żadna kobieta. Wygrała zawody, awansowała do grona najlepszych golfistek Long Drive w Ameryce i stała się jedną z najbardziej fascynujących zawodniczek swojej generacji.


Troy Mullins na polu golfowym.

Ze swoją burzą loków, zaraźliwym śmiechem, pewnym siebie spojrzeniem i własnym, kolorowym stylem ubioru Mullins jest wyjątkowym zjawiskiem na polach golfowych całego świata. Jej talent już dawno zapewnił jej uznanie na scenie Long Drive, gdzie wygrywa ten, kto pośle piłeczkę najdalej. Docenił ją także jej idol Tiger Woods.

W 2018 roku, wspomina, była gościem na imprezie charytatywnej Woodsa. Podszedł do dołka, do którego grała razem z trzema innymi golfistami. „Rozsadzała mnie radość, że stoi tu i teraz obok mnie” – opowiada. „Spotkanie z Tigerem Woodsem to niesamowita sprawa.”


Pole golfowe w Kitzbühel w Austrii, na którym odbył się Światowy Finał Audi quattro Cup 2021.

Wszechstronny talent sportowy: wszystkiego po trochu

Początkowo nic nie wróżyło światowych rekordów i tee offów z Tigerem Woodsem. Mullins była utalentowanym sportowo dzieckiem – trenowała pływanie, siatkówkę, tenis i lekką atletykę. Na jednym z obozów sportowych, na które wysyłała ją matka, po raz pierwszy miała kontakt z golfem. „Wprawdzie już wtedy podobało mi się uderzanie piłeczki,” – wspomina – „ale nienawidziłam słońca, ciągłego chodzenia oraz tego, że byłam jedyną dziewczyną. Absolutnie nie myślałam, że zostanę golfistką.”

Zamiast tego poszła w ślady ojca, który był lekkoatletą i światowej klasy biegaczem na 400 metrów. Troy także była doskonałą biegaczką – jako ośmiolatka rywalizowała już z nastolatkami. W ostatniej klasie szkoły średniej zamieniła sprint na siedmiobój. Przez dwa lata studiowała stosunki międzynarodowe i wiedzę o Chinach, Azji i Pacyfiku na Uniwersytecie Cornell. Przy okazji, szukając ciągle nowych wyzwań, nauczyła się płynnie mówić po mandaryńsku.

Podczas raczej przypadkowej wizyty na polu golfowym w Los Angeles odkryła swoją nową pasję: „Natychmiast uzależniłam się od uderzania piłeczki” – opowiada. Stało się dla niej jasne: chciała zostać golfistką, nie amatorką, lecz profesjonalistką, i to możliwie jak najszybciej. „Moja rodzina niezupełnie rozumiała moje spontaniczne i ambitne cele.” Ale ona konsekwentnie wprowadzała swój plan w życie. „Trzy lata po pierwszym uderzeniu piłeczki zaczęłam startować w turniejach amatorskich” – opowiada. Na swoich pierwszych zawodach long driver zajęła drugie miejsce. Mimo sukcesów mówi: „Ciągle jeszcze uczę się, jak zostać prawdziwą profesjonalną golfistką.”


Zbliżenie dłoni Troya Mullinsa przygotowującej się do startu.
Troy Mullins uważnie przygląda się piłce golfowej.

Trzeba wierzyć w siebie i robić wszystko, aby urzeczywistnić swoje marzenia.

Troy Mullins

Troy Mullins rozpoczyna grę.

„Trojańska bogini” na polu golfowym

Troy Mullins, która dzisiaj podróżuje po całym świecie z jednego turnieju golfowego na drugi, nazywana jest „The Trojan Goddess” i ma ponad ćwierć miliona followersów w mediach społecznościowych, jeszcze przed kilkoma laty była zupełnie inną osobą. Jak mówi, często uważała sztywne konwencje swojego sportu jako przytłaczające. Mullins, w wielu przypadkach jedyna czarnoskóra kobieta na polu golfowym, nieraz słyszała uwagi, że jest zbyt atletyczna, ubiera się zbyt kolorowo i za bardzo rozprasza innych graczy. Próbowała ukryć swoją osobowość i dopasować się – między innymi zamieniła kolorową spódnicę na czarne spodnie. „W pewnym momencie dotarło do mnie, że tracę czas, aby być kimś, kim nie jestem. I na pewno jest wiele kobiet takich, jak ja, które też chciałyby grać w golfa. Powinnam je reprezentować. Uważam, że powinnam być normą, a nie wyjątkiem” – mówi.

36-letniej golfistce najbardziej w jej sporcie podoba się to, że można się cały czas rozwijać, uczyć i doskonalić. „Kocham wyzwania” – przyznaje. Prawie obsesyjnie dąży do poprawy swoich wyników. „Na każdym poziomie zawsze jest coś, nad czym można pracować, gdy weźmie się do ręki kij. Warunki ciągle się zmieniają i dlatego codziennie podchodzę do gry z otwartym umysłem, jakbym była początkującą zawodniczką.” To właśnie ta ambicja, chęć nieustannego doskonalenia się i ambitne cele są tym, co ją każdego dnia napędza. A Mullins wie, dokąd chce dotrzeć – jej cel to LPGA Tour, największa seria turniejów golfowych, zwycięstwo w tym turnieju i miejsce w Hall of Fame. „Aby osiągnąć sukces, potrzebne jest odpowiednie nastawienie. Musisz wierzyć w siebie i robić wszystko, aby zrealizować swoje marzenia i osiągnąć swoje cele” – mówi.

Ma nadzieję, że w przyszłości świat golfa stanie się bardziej zróżnicowany. O to zróżnicowanie chce sama zadbać rozwijając swoją zupełnie różną od golfa pasję: modę. „Chciałabym w przyszłości zaprojektować linię odzieży dla kobiet, która nadawała by się dla każdego typu sylwetki. Kobiecą, kolorową, inną” – wyjaśnia. 


Szczegółowe ujęcie spodni golfowych i tenisówek w kratkę, które Mullins nosi na polu golfowym.
Zbliżenie na śmiejącego się Troya Mullinsa.

Uważam, że powinnam być normą, a nie wyjątkiem.

Troy Mullins

Troy Mullins na polu golfowym.