Acquire
Nowy sposób słuchania muzyki w samochodzie > Technologia > Audi Polska | Przewaga dzięki technice
Audi Polska | Przewaga dzięki technice Technologia
Nowy sposób słuchania muzyki w samochodzie

Nowy sposób słuchania muzyki w samochodzie

Dzięki integracji z Apple Music* w wybranych modelach Audi klienci mogą wygodnie korzystać z bogatej oferty rozrywkowej.

Tekst: Nadia Riaz-Ahmed - Zdjęcia: AUDI AG Czas czytania: 3 min

 Zbliżenie wyświetlacza w pojeździe odtwarzającego muzykę.

Samochód coraz mocniej zmienia się w osobistą przestrzeń, w miejsce otwierające świat przeżyć, które wykraczają daleko poza przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Tutaj łączą się ze sobą życie i praca, a samochód staje się mobilną prywatną strefą oferującą pasażerom coraz więcej indywidualnych możliwości – przestrzenią życiową, prawdziwym miejscem doznań. 

Wyraźnie widać to na przykładzie muzyki. Audi konsekwentnie wykorzystuje możliwości, jakie niesie ze sobą digitalizacja, i pogłębia współpracę z Apple. W wybranych modelach dostępny jest teraz serwis streamingowy Apple Music. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do swoich ulubionych utworów kierowca i pasażerowie Audi mogą w pełni korzystać z zalet cyfryzacji. Apple Music jest włączony bezpośrednio w system Infotainment, nie jest więc konieczne połączenie z iPhone’em. Użytkownicy muszą jedynie zalogować się do nowej aplikacji w Multi Media Interface (MMI), podając swoje Apple ID. Dzięki temu uzyskają nie tylko bezpośredni dostęp do całej biblioteki muzycznej Apple, obejmującej ponad 90 milionów utworów i 30 tysięcy gotowych playlist, lecz również do swojego konta Apple Music* i mogą korzystać z oferty entertainment bezpośrednio w samochodzie*. Dzięki integracji Apple Music z MMI możliwe jest bezpośrednie korzystanie ze wszystkich abonamentowych serwisów, na przykład podcastów. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wygodnej i automatycznej integracji przez Over-the-Air Update także w już zakupionych samochodach.

Siła muzyki w samochodzie

Dr Tobias Gründl, Sound Strateg w Audi, jest doktorem fizyki, komponuje, aranżuje utwory i gra na wielu instrumentach: akordeonie, fortepianie, saksofonie, skrzypcach i cajonie. Dźwięk w samochodzie to dla niego życiowa sprawa. Pięć pytań do Tobiasa Gründla na temat znaczenia muzyki i akustyki w pojeździe.

Panie Gründl, dlaczego samochód jest ulubionym miejscem do słuchania muzyki?
Wynika to chyba z faktu, że w samochodzie można nie tylko słuchać muzyki, lecz także ją przeżywać. Często jesteśmy w pojeździe sami i możemy się odprężyć. Nasze produkty sprawiają, że klienci na każdym miejscu siedzącym są optymalnie otoczeni dźwiękiem. Zgodnie z filozofią Audi dotyczącą akustyki wzbogacamy każde miejsce o nasze DNA dźwięku. Samochód staje się salą koncertową.

Jaki wpływ na kierowcę i pasażerów ma muzyka podczas jazdy samochodem?
W zależności od nastroju muzyka może relaksować, dawać siłę, zachęcać do przemyśleń, budzić emocje, wzmacniać je lub tłumić. Dlatego sound design we wnętrzu pojazdu jest dla nas tak ważny. Uwzględniamy wszystkie główne gatunki muzyki – od klasyki po rock, pop, jazz i wiele innych. W ten sposób zapewniamy, że muzyczne potrzeby naszych klientów zostaną spełnione, i to na poziomie premium.

Co charakteryzuje doskonałe brzmienie?
Naturalność, selektywność i klarowność. Nasz dźwięk jest czysty, wysublimowany, a przy tym emocjonalny i stanowi w ten sposób idealną symbiozę ze stylistyką wnętrza. Basy w przestrzeni wokół nóg stapiają się ze średnimi częstotliwościami na wysokości ramion oraz ze spektrum wysokich częstotliwości w słupku A i podsufitce, tworząc perfekcyjną całość. Powstaje przestrzennie wyważona i tonalnie zbalansowana chmura dźwiękowa z wyraźnie zróżnicowanym, nasyconym i szerokim pasmem częstotliwości.

Czy akustyka w samochodzie elektrycznym jest szczególnie ważna?
Tak, gdyż pojazdy elektryczne z powodu braku drgań silnika elektrycznego zasadniczo są odbierane przez pasażerów jako cichsze. Mogliśmy stworzyć sound design, jaki zawsze chcieliśmy uzyskać. Każda niska, średnia i wysoka częstotliwość jest odbieralna. To kamień milowy dla nas i każdego audiofila.

A jakiej muzyki Pan słucha w samochodzie?
Różnej. Nie preferuję żadnego stylu, słucham oper i operetek, dobrej muzyki rozrywkowej, rocka, popu, ale też jazzu, reggae i etno.


 Zdjęcie portretowe doktora Tobiasa Gründla.

Sound Strateg dr Tobias Gründl wie, jak brzmi „premium” i co mamy na myśli, mówiąc o dobrym dźwięku.